Cevaplar

2012-12-28T11:07:10+02:00
  Ödevlerin yeni boyutu           Türkçe > İlköğretim değer: 8 pn +4 en iyi çözüm için25.11.2012, 12:07

◀ Önceki

Sonraki ▶

  ŞİKAYETİM VAR   '' Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ''  Hz.... ezgielif Usta

'' Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ''  Hz. Ali'nin bu sözü ile ilgili kompozisyon yazar mısınız ?

        Çözümler ve dinamik   15689980758 Çırak ŞİKAYETİM VARTeşekkür ederiz (0)      

Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum”

Hz.Ali

Bir rivayete göre de:Hz Ali kendini ilimde ileri seviyede görmekte olup aslında bucümleyi "bana bir harf dahi öğretebileceğini sananınkırk yıl kölesi olurum" manasında kullanmıştır.


Öyle bile olsa eğitimle ilgili çok önemli bir sözdür. Öğretmenlerimiz, hayata ilk adımı atmamızı sağlayan, çok değerli olan insanlardır bizim için.

Anne babamızın dinletemediğini, öğretmenimiz söylediğinde dinler ve yerine getiririz. Onların her sözü ayrı değerdir bizim için. Aradan geçen onca yıla rağmen ilkokul öğretmenimizi asla unutmayız.O hep bir idol olarak kalır aklımızda.


Ama gelin görün ki durum değişti, onlar yetersiz maaşlarına rağmen, canla başla çalışan, doğuda yolsuz, elektriksiz,susuz yerlerde ilim meşalesini yakıp ölüm hükmü verilen ilim neferleri bugün yerlerde sürükleniyor, biber gazıyla nefes alamaz hale getiriyorlar ve Ankara’nın soğuk havasında tazzikli suyla sırsıklam ıslatılmaya revâ görülüyorlar!...

Suçları nedir? Çok basit; çok değer verdikleri eğitim sisteminin yanlışlığını protesto etmek amacıyla yürümek!

Yeni fikirler uzun ömürlü olabilmek için çok yaşamış hakikatlere istinat etmelidir.

Cenap Şehabettin

****************

 Yürüyünce ne olacak peki? Savaş mı çıkacak? Hayır! Sadece ve sadece eğitimin yanlışlığına karşı deneyimli insanlar olarak uyarma görevini yapmak.

Bütün hepsi bu!

Öyleyse neden bu ceza???

Neden demokratik bir yürüyüşe ( yasak koymadan) izin verip , medeni insanlar gibi olamıyoruz?

***********************

ilk öğretmenin kim senin? kim öğretti alfabeyi?
bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa,
yirmi dokuz kere kırk yıl kölesiyiz öğretmenin, öğretmenin,
öğretmen kutsaldır ana gibi,
öğretmen kutsaldır baba gibi,
öpülesi elleri var,
şirin tatlı dilleri var,
öğretmen öğretir a, b, c,
öğretmen öğretir k,l,m,
ilk öğretmenin kim senin? kim öğretti alfabeyi?
bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa,
yirmi dokuz kere kırk yıl kölesiyiz öğretmenin, öğretmenin.

Ali rız

0
2012-12-28T11:07:21+02:00

İnsanlık için bilgi en değerli hazinedir. Çünkü bu hazine insanı insan yapan, insan gibi yaşamasını sağlayan ve insanı hakikat güneşiyle aydınlatan kutsal bir değerdir. Bilgi hakikatin ta kendisidir. İnsan bu hakikati öğrenmek ve gösterilen yolda yürümek için emrolunmuştur. Bu sebepten bu hazineyi elde etmek için, bilgi edinmeyi istemek ve emek sarf etmek gerekmektedir. Kişi nefes aldığı müddetçe hergün yeni yeni şeyler öğrenecektir. Öğrenmenin ve istemenin yaşı, zamanı ve zemini yoktur. Çocuklarımız doğumundan itibaren, önce annesine ve daha sonra çevresine bakarak, bilgileri hafızasında toplayarak, bilinçaltında aynı zamanda bir davranış biçimi oluşturmaktadır. Terbiyevi anlamda ilk bilgi kodlamasını yaratılıştan elde etmekle birlikte, annenin ve ailenin çocukları için öğrenmeyi esas alan gayretlerinin de çocukları üzerinde bir form oluşturacaktır.

İlkokul çağına geldikten sonra çocuklarımız, öğretmenlerimize emanet edilir. Onların eğitmesi ve yönlendirmesiyle, hem bilgi, birikim, hem de hayata dair, birçok veriyi çocuklarımız alacaklardır. "Ağaç yaş iken eğilir" atasözü eğitimcilikte çocuklarımız için söylenmiş önemli bir sözdür. Çocuklarımızın hafızaları daha temiz ve zihinleri kirlenmemiş iken, ne kadar çok yararlı bilgiler alırlarsa, hayatları boyunca da, bu ölçüdeki öğretilerle kendilerine doğru yol bulacaklardır. Öğretmenlerimiz sadece ders müfredatını göstermezler. Asıl önemli görevleri çocuklarımızı ahlaklı bir nesil olarak yetiştirip, onları bilinçli bir topluma hazırlarlar. Önemli olan çocuklarımızın insanlığa hizmet bilinciyle yetişmeleri, özellikle bunun gerçekleşmesi için gerekli donanımlarla onların eğitilmeleridir. Bu sebeple öğretmenlik en kutsal görevdir. Bu anlamda toplumumuzda da en çok itibar gören, mesleklerin başında öğretmenlik gelmektedir.

"İnsanlık nerede, toplum nereye gidiyor" dendiğinde, hemen bunun sebebinin bilinçsiz bir nesil olduğu akla gelmektedir. Günümüzde doğru ve yanlışı ayırt etmekte zorlanan bir gençlikle karşı karşıyayız. Ahlaki deformasyona uğramış bir gençlikten söz ederken, artık yapılacak hiç bir şey yok; iş işten geçmiş demektir. Ne yazık ki okuduğumuz gazetelerde, izlediğimiz televizyon programlarında böyle bir gençliğin, ne derece bir yanlışın içinde olduğu da gözler önüne gelmektedir. Oysa bilinçli toplum, inanç değerleriyle yetişmiş, ahlaklı, bilgiyle donanmış, birikimle sınanmış, gelecek nesillerin teminatıdır. İnsan gibi insan olmanın, insan gibi yaşamanın ilk şartıdır. İnsanlık aleminin beklediği de budur. Öğretmenlerimiz, karanlığı aydınlatan, birer meşalemizdir. Yüreğimizi ferahlatan eğitim gönüllülerimizdir. Sevgi, şefkat ve merhamet pınarımızdır. Bütün bu değerlerin toplamında ilim ve irfanın sembolü cehaletin düşmanıdır. Cehaleti ancak öğretmenlerimizle ortadan kaldırabiliriz, Çünkü cehalet zulüm demektir. Cehalet karanlık demektir. Cehalet bilgiyle beslenmeyen, birikimle güçlenmeyen, insanlık hizmetini gözetmeyen bir yaşam biçimi demektir. Cehalet huzurlu, mutlu bir yaşamı tercih etmek yerine, ölümü yeğlemek demektir.

Bir harf öğrenelim; öğretmenlerimizin elinden öpelim. İlim irfanla yaşayalım; kendimizi insanlığa adayalım. Kötülüklerden ve çirkinliklerden uzak duralım; huzur ve mutluluk bulalım.

0