Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-28T12:38:28+02:00

sesli konuşmayı=Do not talk out loud

sıranızı bekleyin=wait for your position

küçüklere ve öğretmenlere yer verin=give in to people under and teachers 

Don't your push, ibaşkalarını itme

Do your line, sıraya gir

-Frying foods that may never be done   

 

 keep clean the canteen kantinin temiz tut  ya bukadar buldum gerisi sana kalmış  eğer doğruysa en iyi seçermisin?

5 4 5
2012-12-28T14:03:08+02:00

İngilizce Kantin Kuralları İngilizce Kantin Kuralları Nelerdir

GENERAL RULES


1 - Sales accordance with the consumption of food in front of the canteen, a consumer must be a hygienic and reliable.

2 - Ventilation and chimney should be done in order to prevent any odors, illumination and heating of the environment should be healthy enough and.

3 - Canteens, more marble, countertop lined with stainless steel or similar material should be of potable cold and hot water systems must be found, dish washer, should be available and a separate hand-washing sink for hand washing bauda with the Ministry of Health authorized disinfectant liquid hand soap paper towels should.

4 - Bench and at the location of the sink wall (except for parts of the cabinet), at least to a height of 2 meters, light-colored tiles, marble or similar material and easy to clean floor, marble, ceramic, tile, etc. must be covered with a waterproof material, floor and ceiling well-maintained (kırıksız , crack), and must be visibly clean, dirty water and food crumbs on the ground must be an expense that provides easy release.

Kantin Kuralları 


GENEL KURALLAR


1- Satışı yapılan gıdaların tüketimi için kantin önünde uygun, hijyenik ve güvenilir bir tüketim alanı olmalıdır.

2- Havalandırma ve baca düzeni her türlü kokuyu önleyecek şekilde yapılmalı, ortamın aydınlanması ve ısınması yeterli ve sağlıklı olmalıdır.

3- Kantinlerde; üzeri mermer, paslanmaz çelik veya benzeri malzeme ile kaplı tezgah olmalı, içilebilir nitelikte soğuk ve sıcak su tesisatı bulunmalı, bulaşık yıkama lavabosu olmalı, ayrı bir el yıkama lavabosu bulunmalı ve bauda el yıkama amaçlı.Sağlık Bakanlığından izinli dezenfektanlı sıvı el sabunu ile kağıt havlu bulundurulmalıdır.

4- Tezgah ve lavabonun bulunduğu yerdeki duvar ( dolap kısımları hariç ) en az 2 metre yüksekliğe kadar açık renkli fayans, mermer veya benzeri kolay temizlenebilir malzeme ile, zemin mermer,seramik,karo vb su geçirmez malzeme ile kaplı olmalıdır. Zemin ve tavan bakımlı ( kırıksız, çatlaksız) ve gözle görülür şekilde temiz olmalı, zeminde kirli suların ve yiyecek kırıntılarının kolay tahliyesini sağlayan bir gider bulunmalıdır.

1 1 1