Cevaplar

2012-12-28T18:36:32+02:00

eserleri:

 ah akşamlar 

bayaz gözyaşı

dost içindir

güzele selam 

 

hayatı

1957 yılında Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Toprakkale’de, orta ve lise öğrenimini Osmaniye İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1978 yılında Atatürk

 Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Osmaniye’de on yedi yıl yayınlanan Güneysu Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Halen Özel Bahçelievler İhlas Koleji’nde edebiyat öğretmeni olarak görev yapmaktadır.

Şiir, masal ve hikâye türlerinde altmış eseri bulunan yazar; 1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı”, 2003 yılında Çocuk Edebiyatçıları ve Yayıncıları Birliği tarafından “Yılın Şairi”, 2011 yılında İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) tarafından Çocuk Edebiyatı dalında "Yılın Yazarı" seçildi. 2012 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Yazarlar Okullarda" projesinde Esenler ilçe yazarı olarak görevlendirildi. 2012 yılında Azebaycan Kafkas Ünv. tarafından üç eseri Azerbaycan Türkçesine çevrildi. Şiir dalında yurt içi ve yurt dışında birçok ödül alan Bestami Yazgan’ın eserlerinin bir kısmı bestelendi; bir kısmı da ders kitaplarına girdi. Uzun süre ESKADER ve İLESAM İstanbul Şb. Yönetim Kurulu üyeliği yaptı, MESAM ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

Bestami Yazgan, medeni denilen; ama gerçekte madeni özellikler taşıyan çağımızda, gönül ve ömür toprağımızı saf şiir sularıyla sulayan, kuşluk vakitlerinin kuşlu saatlerinde; bazen ağlayarak bazen de haykırarak yazdığı şiirlerle gönül güvercinlerimizi besleyen, bulanık ve bunalmış düşüncelerimizi demleyen bir gönül insanı, bir yürek kahramanıdır.
Evli olan şair dört çocuk babasıdır.

3 5 3