Cevaplar

En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-28T21:36:02+02:00

Sonuçları; solunum, göz, cilt,dolaşım sistemi rahatsızlıkları; ruhsal sorunlar; vücut direncinin azalması ve hastalıklara açık hale gelme; kan zehirlenmesi gibi etkiler yaratır.

Önlemler;

1. Sanayi kuruluşları yerleşim alanları dışına çıkarılmalı.
2. Ulaşımda toplu taşımaya yönelinmeli.
3. Baca filtreleri kullanılmalı.
4. Isı yalıtımlı ev ve işyerleri oluşturulmalı.
5. Şehir içi transit geçişler şehir dışına alınmalı.
6. Ormanlar korunmalı ve yeni ağaçlandırma alanları oluşturulmalı
7. Temiz ve kaliteli yakıt kullanılmalı ve doğal gaz yaygınlaştırılmalı.
8. Yakıtları verimli yakan sistemler kurulmalı.
9. Taşıtlar için uygun yakıtlar üretilmeli, taşıtların gerekli ayarları titizlikle yapılmalıdır.
Hava kirliliğinin sonuçları « : Temmuz 23, 2011, 02:46:49 ÖS » Quote

- Hava kirliliğinin sonuçları


Hava Kirliliğinin sonuçları

Hava kirliliğinin etkileri zaman içerisinde; zehirlenme, kansere neden olma, doğum bozuklukları, gözlerin tahriş olması, solunum sistemi rahatsızlıkları, bronşit ve virüs enfeksiyonlarına hassasiyetin artması, kalp hastalıklarına zemin hazırlaması, kronik astımın şiddetlenmesi şeklinde görülebilir. Kirleticilerin çoğunun sinerjitik etkileri vardır. Örn: sülfat ve nitratlar havadaki küçük partiküllerin üzerine tutunur, böylece akciğerlere tek başına verdikleri zarardan daha büyüğünü verdikleri görülür.

Atmosferdeki kirleticilerin omurgalılar üzerindeki etkileri solunum sistemi bozuklukları, gözler, dişler ve kemiklere olan zararları, pestisitlere hassasiyetin artması yiyecek kaynakların azalması şeklinde görülür. Otomobil eksozlarından çıkan peroksiasetil nitrat gözlerde kanlanmaya, yanmaya ve solunum güçlüklerine neden olmaktadır. Akciğer amfizemleri özellikle atmosfer kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde görülen bir solunum rahatsızlığıdır. Bu hastalık, akciğerlerde solunum parankimasının elastikiyetinin kaybetmesine ve çeperlerde incelme sonucu akciğerlerdeki alveollerin açılmasına ve sonuçta akciğer kanamalarına neden olur. Şehir atmosferinde benzantren, floranten, benzopiren, gibi kanserojen polisiklik hidrokarbonların bulunması, kanserin yayılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

1 1 1
2012-12-28T21:36:30+02:00

araba egzosu sigara dumanı gibi şeyler

1 1 1