Cevaplar

En İyi Cevap!
2012-12-29T11:18:47+02:00
  Takdir-Teşekkür Hesaplama Lise Ortalama Hesaplama Programı 4. Sınıf Takdir-Teşekkür Hesaplama 5. Sınıf Takdir-Teşekkür Hesaplama 6. Sınıf Takdir-Teşekkür Hesaplama 7. Sınıf Takdir-Teşekkür Hesaplama 8. Sınıf Takdir-Teşekkür Hesaplama 9. Sınıf Takdir-Teşekkür Hesaplama 10. Sınıf Takdir-Teşekkür Hesaplama 11. Sınıf Takdir-Teşekkür Hesaplama 12. Sınıf Takdir-Teşekkür Hesaplama Birinci Kademe 1. sinif hayat bilgisi 1. Sinif matematik 1. sinif türkçe 2. Sinif Hayat Bilgisi 2. sinif matematik 2. sinif türkçe 3. sinif hayat bilgisi 3. sinif matematik 3. sinif türkçe 4. sınıf dindersi 4. sinif fen ve teknoloji 4. Sinif ingilizce 4. Sinif sosyal bilgiler 4. Sinif trafik 4. sinif türkçe 5. sınıf dindersi 5. sinif fen ve teknoloji 5. Sinif matematik 5. Sinif sosyal bilgiler 5. sinif türkçe 5.sinif ingilizce testleri Sayfamızı Beğenip Paylaşmaya Ne Dersiniz?  

Sürtünme kuvvetinin az ve çok olması gereken durumlar nelerdir ?

18 Aralık 2012 Salı

Sürtünme kuvvetinin az ve çok olması gereken durumlar nelerdir ?

Amaca, kullanıma göre az veya çok olması gerekir.Örneğin ;
Buzun sürtünme kuvvetinin toprak veya asfalta göre daha düşük olduğu bilinmektedir. Kışın buzlu yollarda araçlar daha fazla kaymakta ve frenlerin etkisi daha az olmaktadır. Bu nedenle kışın meydana gelen kazalar, diğer zamanlara göre daha fazla olmaktadır. Bu nedenle kışın buzun erimesi için tuz kullanılması (suyun donma sıcaklığını düşürür) veya toprak atılması bu sürtünme kuvvetini artırmak içindir.

Makineler çalışırken, içerisindeki parçalar birbirine sürtünürler. Sürtünen bu parçalar zamanla aşınarak kullanılmaz hale gelirler. Makinelerin yıpranmasını engellemek için sürtünme kuvvetini düşürücü önlemler almak gerekir. Yani sürtünme kuvvetinin çok büyük yararları olmakla beraber bazı zorlukları da vardır.

 
2 5 2