Cevaplar

2012-12-29T11:10:55+02:00

Dünyadaki yaşam için vazgeçilmez bu enerji kaynağı saniyede 4.0x10E23 kilowatt enerji üreten mucizevi bir enerji makinasıdır. Güneş evrendeki milyonlarca benzeri gibi orta büyüklükte bir yıldızdır, sadece bir saniye içerisinde gönderdiği bu enerji miktarı eğer biriktirilebilseydi ve önümüzdeki 9 milyon yıl boyunca A.B.D. aynı oranda enerjiyi tüketmeye devam etseydi bu ülkenin hiç bir enerji sorunu olmayacaktı. Güneşin ürettiği enerjinin kaynağı nükleer füzyondur. Güneş, merkezindeki hidrojenin füzyonu için, bu bölgesindeki yoğunluktan ve yüksek sıcaklıktan yararlanmaktadır. Ürün olarak da gözlediğimiz enerjiyi ve helyumu üretmektedir. Merkezde üretilen enerjinin, yüksek yoğunluk ve Güneşin devasa boyutları nedeniyle yüzeye ulaşması için milyonlarca yıl geçmekte, bu süreç içerisinde sayısız soğurma ve yeniden ışınım mekanizmaları çalışmaktadır.     

0
En İyi Cevap!
2012-12-29T11:12:28+02:00Doğa olayları maddeleri nasıl etkiler?
Doğal olaylardan maddeyi en fazla etkileyen nedir bilemem ama akla ilk gelen volkanlar, sulardaki sedimantasyon vs.. Mantoda daha yüksek oranda bulunan element ve bileşiklerin kabuğa ulaşması, yüksek sıcaklık ve basınç altında karbonun elmas şeklinde kristalleşmesi, elementlerin oksitlenmesi, karışımların içeriklerinin değişimi, birçok kimyasal reaksiyonun gerçekleşerek bileşiklerin oluşumu, eriyik halindeki maddenin alaşımlar oluşturması, alaşım ornlarının değişimi ve binlerce olay.
Sularda eriyiklerin çökelmesi de doğal olay olarak kabul edilirse kalsiyum tabakalarının oluşmasını, tortul kütleleri oluşturur.
Plaka hareketleri yeryüzü biçimininin sürekli değişimine neden olur. Bir zamanlar okyanusların tabanında oluşan maddeler dağların tepesine çıkar. Elbetteki buralara yükselirken değişimlere de uğrarlar.
 
1 5 1