Cevaplar

2012-12-29T14:02:41+02:00

depremle ilgili olduğunda hava durumunda

0
2012-12-29T15:06:38+02:00

Aysu Süren (SBS Hazırlık Matematik Öğretmeni)
6-7-8 sınıflarda yapılan 2008 ve 2009 yılları SBS sınavında konu dağılımının dengeli olduğunu görüyoruz. Sadece işlem yeteneğini değil konular arası bilgi geçişini ölçen tarzda sorular yöneltilmiş. Soru şekilleri çoğunlukla görsellerden yararlanılarak hazırlanmış. Bu da öğrencinin soyut matematiksel kavramları somutlaştırarak görmesini ve matematikle günlük hayatın ilişkilendirilmesini sağlıyor. Sınavda dikkat edilmesi gereken nokta iyi hazırlanmış bir soruda gereksiz veya eksik bilgi olmayacağıdır. Bu nedenle soru kapsamlı değerlendirilmeli, verilen her bilgi iyi analiz edilmeli, muhakeme yapılmalı ve gerekirse taslak çizim hazırlanılarak somutlaştırılmalıdır. Unutmayalım ki matematik hayatın ta kendisidir.

Grafiklere dikkat
Volkan Yazıcı (Final Dergisi Dershanesi Matematik Öğretmeni)
2009- 2010 yılı 8.sınıf SBS’de matematik testinde ağırlık olarak grafik yorumlama, problem çözme, sayılar ve şekiller arasında ilişki kurma, geometrik şekillerin özelliklerini yorumlayabilme, koordinat düzlemini yorumlayabilme ve üç boyutlu düşünebilmeyi ölçen sorular bekleniyor.
7.Sınıf SBS’de ise ağırlıklı olarak sayılarla işlem yapabilme yeteneği, grafik okuma ve yorumlama, denklem kurma ve çözme, yüzde ve faiz hesabı yapabilme, temel geometrik kavramları bilme, çemberde çevre ve dairede olan hesabı yapabilme, çokgenler ve dörtgenlerin özelliklerini kullanabilme, koordinat sisteminde nokta ve doğruyu bilme ve geometrik cisimlerin alan ve hacim hesabı ile ilgili sorular bekleniyor.
6.sınıf SBS’de kümeler ve sayı sayı kümeleriyle, ölçü birimleriyle işlem yapabilme, tablo ve grafik yorumlama ve temel geometrik kavramları kullanabilme yeteneğini ölçen sorular bekliyoruz.

0