Cevaplar

2014-03-03T18:25:00+02:00
Başkalarını aldatmak ve yanıltmak amacıyla söylenen her türlü söze yalan denir. Hile ise  insanları aldatmaya yönelik davranışlara denir.İnsanlar, bir arada huzurlu bir şekilde  yaşayabilmek ve güven içerisinde  iş yapabilmek için birbirlerine inanmak ve güvenmek zorundadır.Yalan Söyleminin Kişi ve Toplum İçin ZararlarıYalan, toplumdaki güveni yok eder.  Dayanışmanın temeli olan doğruluğu ortadan kaldırır.  İslâm dini, yalanı yasaklamış ve büyük günahlardan saymıştır. Kuran-ı Kerim’de "....Yalan sözden katiyyen sakının."(Hac Suresi 30) ayetiyle yalanı kesin bir şekilde yasaklamış ve ondan uzak durmamızı istemiştir.Bediüzzaman Said Nursi: "...Sıdk (doğruluk), İslamiyetin hakiki sağlam temelidir ve ulvi seciyelerinin rabıtasıdır ve hissiyat-ı ulviyesinin mizacıdır. Öyle ise, hayat-ı ictimaiyemizin esası olan sıdkı, doğruluğu içimizde ihya edip onunla manevi hastalıklarımızı tedavi etmeliyiz.Kişinin gerçeği saklayıp, bildiğinin aksini söylemesi de yalandır. Yalanın meydana getirdiği tahribatlardan biri de  kişi ile toplum arasındaki itibarı yok etmesidir. Yalan aynı zamanda tüm kötülüklerin kaynağıdır. Kişi yalan söylerek yaptığı yanlış bir davranışı örtbas etmek suretiyle başka kötü bir davranışı yapmaya meyleder.  Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır:" Doğruluğa sarılın. Çünkü doğruluk iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi doğruluğa devam ederse Allah katında da doğru olur. Yalandan sakının. Çünkü yalan kötülüğe, kötülük  de cehenneme götürür. Kişi yalan söylemeye devam ederse Allah katında çok yalan söyleyen olarak kaydedilir."Dinimizde Yalan söylemenin fert ve toplum düzeyinde oluşturduğu büyük tahribatından dolayı  büyük günahlardan sayılmıştır. Resulullah (s.a.v.) Efendimiz:

"Büyük günahların en ağırını size haber vereyim mi?" diye üç defa sordu.

Ashab-ı kiram:

"Evet ya Resulellah!" dediler.

Bunun üzerine:

"Allah'a şirk koşmak ana-babaya itaatsizlik etmek" buyurduktan sonra yaslandığı yerden doğrulup oturdu ve:

"İyi dinleyin! Bir de yalan söylemek ve yalancı şahitlik yapmak." buyurdu.
Yalan, evlerdeki huzuru bozarak, aile bireyleri arasındaki güveni zedeler. İnsanları birbirine düşürerek, toplumsal huzuru yok eder. Bizler yalandan kaçınmalı, dürüst olmalıyız.  Hz. Mevlana’nın dediği gibi  olduğumuz gibi görünmeliyiz.  Müslüman, düşüncede, konuşmada, davranışta, ticarette ve şahitlikte  kısaca her zaman her yerde yalandan sakınmalıdır. Ağzından çıkan her sözü düşünerek konuşmalı, sözlerinin doğru olmasına özen göstermelidir.
1 4 1
Yalan, toplumdaki güveni yok eder. Dayanışmanın temeli olan doğruluğu ortadan kaldırır. İslâm dini, yalanı yasaklamış ve büyük günahlardan saymıştır. Kuran-ı Kerim’de "....Yalan sözden katiyyen sakının."(Hac Suresi 30) ayetiyle yalanı kesin bir şekilde yasaklamış ve ondan uzak durmamızı istemiştir.
bu kadar bilgiyi nerden öğrendin
Yorum silindi
2014-03-03T18:25:23+02:00
Arkadaşlarıyla bağımlılığını keser kimse tarafından sevilmez. herkesle kötü olur.


0