Cevaplar

2012-12-29T18:18:08+02:00

 

 

 

Nüfus Politikası Nedir, Ne Demek

Bir ülke yönetiminin ülkenin nüfus yapısı ve artış hızı üzerine ekonomi, sağlık, eğitim, sosyal güvenlik ve sosyal hizmetler, ulusal savunma alanlarıyla ilgili olarak önceden belirlediği politika nüfusun hızlı mı yavaşmı artması ve ulusal kaynakların bu yönde en verimli biçimde nasıl kullanılması gerektiği yönünde izlenecek programlar nüfus politikasıdır.

1 5 1
En İyi Cevap!
2012-12-29T18:19:36+02:00

Nüfus, belirli bir zamanda sınırları tanımlı bir bölgede yaşayan insan sayısıdır.
Demografi, dünyada veya bir ülkede bulunan nüfusun yapısını, durumunu, dinamik özelliklerini inceleyen bilim dalıdır.
Nüfus Politikası, ülkelerin kendi insan kaynaklarını daha nitelikli ve işlevsel hale getirmek için uyguladıkları programlardır.

Nüfus bir ülkenin kalkınmasında en önemli etmenlerden biridir. Ancak ülkelerin kalkınmasında nüfus miktarından çok nüfus özellikleri önemlidir. Nüfus artış hızının yüksek olduğu gelişmemiş ülkelerde başta ekonomik olmak üzere sosyal ve kültürel birçok sorun ortaya çıkmıştır. Buna karşın nüfusun çok az arttığı veya azaldığı gelişmiş ülkelerde ise bu durum ülke varlığını ve geleceğini tehdit etmektedir. Bu nedenle ülkeler nüfusun belli oranda, sorun yaratmadan artışını sağlamak için çeşitli nüfus politikaları uygulamaktadır.

 

 Nüfus politikaları ile ülkeler; nüfusun niteliğini, niceliğini ve dağılımını bilinçli olarak değiştirmeyi hedeflemektedir.

 Günümüzde ülkelerin nüfus artış hızları ve nüfus özellikleri ile kalkınmaları arasında ilişki kurulmaktadır.

 Farklı nüfus özelliklerine sahip olan ülkeler farklı nüfus politikaları uygulamaktadır.

4 4 4