Cevaplar

2012-12-31T22:40:07+02:00

Hayat Mücadelesi

 Bir sanatçının kendisini yaşadığı sosyal çevreden soyutlayamayacağının ve bu sosyal çevrenin eserlerinde de yankılarını bulacağının en büyük örneklerinden biridir Yaşar Kemal ve onun ortaya koyduğu eserler.

Tarlalarda çalışmış, pirinç tarlalarında su bekçiliği ve amelelik yapmış bir yazar için kaçınılmazdır belki de bunları anlatmak. O hep doğup büyüdüğü toprakları, Torosları, Çukurova’yı, buradaki insanların yaşamını yazmayı yeğlemiştir. Yaşadığı ve gözlemlediği çevre onun eserlerinin yazılmasına vesile olan yegane ilham kaynağı olmuştur.

Yaşar Kemal bir üçleme olarak hazırladığı “ Dağın Öte Yüzü” nde  de bu ilham kaynağından esinlenir. “Orta Direk”, “Yer Demir Gök Bakır” ve “Ölmez Otu” adlı birbirlerini tamamlayıcı nitelikteki romanlardan oluşan üçlemede, yoksul ailelerin hayatta kalma mücadeleleri, iş ve aş bulmak için Çukurova’ya giderken  başlarından geçen  olaylar anlatılmaktadır.

            Üçlünün ilk kitabı olan “Orta Direk”   de pamuk toplama zamanı geçmeden Çukurova’ya yetişmeye çalışan bir ailenin başından geçenler anlatılmaktadır.                                             BİRAZ KISA  OLDU                                           YARDIMCI OLABİLDİYSEM  ÇOK SEVİNDİM

0