Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-30T17:33:10+02:00
Buz Pateni

İlk patenciler, 2.000 yıl önce özel bir biçim verip düz bir tabanın üzerine yerleştirdikleri sığır kemiklerini ince deri bağlarla ayaklarına bağlayan İskandinavyalılardı. Bu ilkel paten*ler, onların donmuş akarsular ve göller üze*rinde kayarak hızla hareket etmelerini sağlar*dı. Sonraları kayma yüzeyi kemik yerine metal çubuktan yapılan patenler kullanılmaya başladı. Başlangıçta patenlerin altındaki bu metal çubuklar enli olduğu için yüksek hızla gitmeye olanak vermiyordu. Kayma yüzeyi bıçak gibi ince olan patenlerin yapılmasıyla 17. ve 18. yüzyıllarda paten sporu çok yaygın*laştı. Ayakkabılara iplerle bağlanan ve gerçekte hiç güvenli olmayan patenler uzun süre kullanıldı. Günümüzde kullanılan, pateni ayakkabıya vidayla bağlama yöntemi ancak 1870'ten sonra yaygınlaştı. Yapay olarak don*durulmuş buzla kaplı ilk paten pisti de hemen hemen aynı zamanda yapıldı.
Günümüzde buz pateni sporu üç bölüme ayrılır:
Sürat pateni artistik paten buz hokeyi Sürat Pateni
Norveç ve Hollanda'da her zaman sevilen bir spor olan paten yarışları, uluslararası kurallara göre çevresi 400 metre olan oval biçimli bir pistte yapılır. Pistin oval biçimi dönemeçlerin hızla dönülmesine ola*nak verir. 500 metreyle 10.000 metre arasında değişen uzaklıklarda yapılan paten yarışların*da ulaşılan rekor hız saatte 48 kilometredir.

Artistik Paten

Artistik Buz Pateni Müzik eşliğinde, yapılacak dansın ya da gösterinin konusuna uygun kostümlerle gerçekleştirilen yarışma sporu. Yarışma zorunlu hareketler ve serbest figürlerin bir kombinasyonundan oluşur. Kış Olimpiyatlarının içindedir. Ayrıca Avrupa Şampiyonaları, Dünya Şampiyonaları, Dört Kıta Şampiyonaları ve İSU Grand Prix Yarışmaları gibi yarışmalarda düzenlenir.

Buz Hokeyi

Buz Hokeyi adından da anlaşılacağı gibi buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski (pakı) kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20'den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem ceza olarak takımı bir süreliğine 5 kişiyle oynatır. 26x56 mt. genişlikte bir alanda oynanır. 15 ya da 20 dakikalık üç devreden oluşur.
 
0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-30T17:33:27+02:00

Oxford Üniversitesi Federico Formenti tarafından yapılan bir araştırmada erken buz pateni fazla 3000 yıl önce güney Finlandiya'da gerçekleştiğini göstermektedir. "buz üzerinde yolculuk ilk insanlar:? bir enerji tasarrufu stratejisi" . Başlangıçta, paten sadece, ayak altında sarılı düzleştirilmiş kemik bilenmiş edildi. Patenciler aslında buz üzerinde paten değil, bunun üstüne glided vermedi. Bilenmiş kenarları ile bir çelik bıçak kullanıldığı zaman Gerçek pateni ortaya çıktı. Skates şimdi bunun yerine üstüne kayan buz kesti. Buz pateni için kenarları ekleme tarafından icat edilmiştirHollandaca 13. veya 14. yüzyılda. Bu buz paten yapılmış çelik yardım hareketi alt bilenmiş kenarları,. Modern buz pateni inşaatı o zamandan beri büyük ölçüde aynı kalmıştır.

Yılında Hollanda , buz pateni tarafından birçok resimlerde gösterildiği gibi, insanların tüm sınıflar için uygun kabul edildi Eski Ustalar . İngiltere James IIsürgünde Hollanda'ya geldi ve spor için düştü. O döndüğünde İngiltere , bu "yeni" spor İngiliz aristokrasisi tanıtıldı ve yakında hayatın her kesiminden insanlar tarafından zevk. Bu söyleniyor [ kim? ] O Kraliçe Victoria gelecekteki kocasının, bilmek lazım Prens Albert buz pateni gezileri bir dizi iyi,.[ kaynak belirtilmeli ] Bu arada Fenland tarım işçilerinin ustaları oldu pateni hız [ kaynak belirtilmeli ]. Ancak, diğer yerlerde, buz pateni katılımın üst sınıfların üyeleri ile sınırlı idi. İmparator Rudolf II ve Kutsal Roma İmparatorluğu o sporu sevdirmek amacıyla yaptığı mahkemede inşa büyük bir buz karnaval vardı çok buz pateni zevk. Kral Louis XVI ve Fransa için buz pateni getirdi Paris'in hükümdarlığı sırasında. Madame de Pompadour , Napolyon ,Napolyon ve Stuart Evi , diğerlerinin yanı sıra, buz pateni skating.Ice kraliyet ve üst sınıf hayranları çok sayılır edildi Eğer daha esnek yapar, iyi bir spor. Ayrıca buz pateni akciğerler için iyidir, ve sen-ebil yapmak en iyi sporlardan biri olduğunu bilim adamları tarafından söyleniyor.

0