Cevaplar

2012-12-30T18:28:37+02:00

denizci koloniler...................

1 1 1
2012-12-30T18:29:12+02:00

Koloni nedir?

Koloni, bir devletin nüfusunun bir bölümünü yerleştirmek için denizaşırı bir ülkeye sahip çıkması ve yurttaşlarını oraya iskan etmesi halinde meydana gelen yeni yurttur

Bazı durumlarda "sömürge" ile eş anlamda kullanılır fakat sömürgeden farklı bir kavramdır. Yeni fethedilen ülke sömürge değil, onu kuran devletin normal bir parçasıdır. Bunun yanı sıra, ülkesinden ayrılıp başka bir ülkeye yerleşmiş insan topluluğu veya bir ülkede bulunan yabancı uyruklu kişilerden oluşan topluluk anlamında da kullanılır.

Biyoloji'de koloni ne anlama gelmektedir?

Koloni Aralarında işbölümü yapan tek hücreli organizmaların bir araya gelerek topluluk oluşturmaları. Her hücre bireysel yeteneklerini korur. Koloni dağılacak olursa hücreler yaşamlarına bağımsız olarak devam edebilir. Koloniler bölünme sonucu oluşan tek hücreli organizmaların müsilaj madde içinde bir arada kalmaları ile oluşur. Protistalarda daha çok kamçılılarda görülür. Tek ve çok hücreliler arasında geçiş formu oluşturur. En basiti Gonium en gelişmişi Wolvox'dur.

1- Gonium kolonisi: 4-6 hücreli kolonilerdir. Hücreler arası iş bölümü yoktur. Hücre koloniden ayrılıp bağımsız yaşayabilmektedir.

2- Pandorina kolonisi: 8, 16 veya 32 li hücre kolonileri şeklinde olabilirler. Her hücre bireysel yeteneklerini korur. Özelleşme ve iş bölümü yoktur. Koloni dağılacak olursa hücreler yaşamlarına bağımsız olarak devam edebilir.

3- Wolvox kolonisi: 1000 – 3000 arası hücreden oluşan koloniler şeklinde bulunurlar. Hücreler bağımsız olmayıp aralarında sitoplazmik bağlantılar taşır. Hücreler arasında farklılaşmalar görülür. Hücreler arasında işbölümü görülür. En dış kısımda yer alan hücreler korunma, beslenme (fotosentez) ve kamçıları ile koloninin hareketinden, en iç kısımda yer alan bazı hücreler de üremeden sorumludur. Ön arka kavramı gelişmiştir. İlk ölüm ve ceset oluşumu görülür. İlk vücut ve üreme hücresi farklılaşması görülür. Dokulaşma yoktur.

 

2 3 2