Cevaplar

2012-12-30T19:09:38+02:00

(Dominant Gen) her durumda etkisini gösterebilen genlere denir. Homozigot kromozomlardır. Hiç bir kalıtsal hastalık baskın gen üzerinde bulunmaz çünkü baskın gen hastalıkların ortaya çıkmasını engeller onları bastırır. Çekinik gen baskın gen sayesinde ortaya çıkar. Baskın gen özellikleri çocuğa daha çok aktarılır. Koyu saç ve koyu ten , uzun boy baskın gene örnek olarak verilebilir.

 

Çekinik Gen (Resesif) Etkisini fenotipte gösteremeyen genlere denir. Bir karakterin oluşumda ancak homozigot ise etkisini gösterebilen gene çekinik gen denir. Küçük harfle gösterilir. Bir homolog kromozom takımının her iki üyesi tarafından taşınmadıkça fenotipite etkisini gösteremeyen genlerdir. Yani etkisini yalnız homozigot durumda olunca( her iki krmozomdada bulunuca/çift-doz da) gösteren genlerdir.Üzerinde genetik hastalıklar bulunabilir(Örnek:Albinizm).Açık ten , açık renkli saç , açık renkli göz rengi ve kısa boy genleri çekinik genlere örnek verilebilir.

3 5 3
2012-12-30T19:10:00+02:00

İNSANDA KALITSAL OLAN BAZI ÖZELLİKLER

Baskın Özellikler Çekinik Özellikler Saç, Deri, Tırnak, Diş Özellikleri Koyu renk saç Açık renk saç Kıvırcık saç Düz saç Sık vücut kıllılığı Seyrek vücut kıllılığı Beyaz perçem Doğal rengi Balık pulluluk Normal deri Diş minesi eksikliği Normal diş minesi Göz Özellikleri Koyu renk göz Açık renk göz Yüz Özellikleri Ayrık kulak memesi Yapışık kulak memesi Kalın dudaklılık İnce dudaklık Uzun kirpik Kısa kirpik Dolaşım ve Solunum Sistemi Normal kan pıhtılaşması Kanın pıhtılaşmaması (Hemofili) Normal kan hücresi Orak hücreli anemi
1 2 1