Cevaplar

2016-11-08T18:02:22+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Bir katı cismin yüzeye uyguladığı basınç o cismin fiziksel özelliklerine bağlı olmakla beraber, yüzeyle herhangi bir ilgisi yoktur. İlk olarak katı basıncını etkileyen faktör katı cismin kütlesidir. Basınç kütle ile doğru orantılıdır. Cismin kütlesi artıkça yüzeye uyguladığı basınçda dolaylı olarak artacaktır. Ancak basınç etkileyen diğer bir faktör de basıncın uygulandığı katı yüzeyinin alanıdır. Basınç ise bu katı yüzeyi ile ters orantılıdır. Yani yüzey alanı ne kadar küçük olursa uygulana basınç da o oranda artacaktır. Örneğin, küçük bir kuvvetle elimize iğne batırdığımız zaman acı hissederiz. Kısacası P = G / S buradaki P basınç, S yüzey alanı, G ise cismin ağırlığıdır.

G ve S dışında basınç kuvveti eğik düzlemin açısıyla da değişir. Açı artarsa yüzeye uygulanan basınç azalır. Eğer cisim bir asansörün içerisndeyse asansörün ivmesine göre cismin yüzeye yaptığı basınç azaladabilir, artadabilir. 
21 4 21