Cevaplar

2015-10-25T14:55:03+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Öncelikle şunu demekte fayda var. ne kadar kuzeyli olsamda balkanlar benim milletim için önem arz eden osmanlı toprağı idi. osmanlı , eğitime medreseler ve ileri düzey batı tarzı tanzimant fermanından sonra tam gaz vermiştir. geçmişte nizamülmülk medreseleri o dönemde batı tarzı eğitim haneler yerini almıştı. peki bu yenilikleri osmanlı kontrol altına alabiliyormuydu sizce ? tamam anadoluda olabilir ya balkan , afrika ve dahi hatta arap yarım adsında bu eğitimi eşit verebilmek olanaklımıydı ? HAYIR osmanlının bunu yapabilecek kadar genç bir beyni ve kalbi yoktu büyüyen vücut kan dolaşımı yavaşlar ve kalbi hayatta tutarak yeni alyuvarlar üretip yaşamını sürdürmesini sağlar. bunu osmanlıya uyarlarsak osmanlı eğitimi anadoluda ve balkanlarda kısmen sağlamakta idi. şimdi yunanistanda / selanik te eğitimin aksadığı birçok gün vardı hatta sırp isyanı balkanlarda çıkınca 200 kadı öldürüldü ve okullar eğitim ve kamu hizmeti veren tüm kuruluşlar bankerlerin özel bankaları dahi 7 ay tatil edildi :D 7 aylık bir süre zarfında eğitime sen daha yeni başlarken avrupa o 7 ayda 7 yıllık bilgi elde etti. 
bu kdar uzun ve sizin için sıkıcı olan bilgiyi atlamak lazım ki gelgelelim atatürke 

atatürkte bu işte bu 7 ayın biteli 2 ay ola okuluna başlamıştı mahalle mektebine . kuran okutulur. öğütler ve yasinli şerbetler içirilirdi çocuklara her ananın aklında oğlunun çalınan kapı sesinden sonra öldürüldüğü haberini almamak vardı ...  velhasıl yunanlılar osmanlının kaderini balkan hakimi olarak görmekten bıkmışlardı bir yandan fransız ihtilali 1789 liberte özgürlük propagandaları osmanlıyı kemiren tahta kurularına dönmüştü. osmanlının eğitimi sıradan ve hep aynı şekilde yürütülmüştü. tanzimat fermanı sonrasında ( 3 kasım 1839 , sultan abdülmecit  , reşit paşa tarafından  gülhane parkında ilan edildi ) osmanlı batılaştı yani özenti oldu batılı olma bir asortik giyinmeler dantelli kumaşlar yani bir anda osmanlı değişi verdi herşey değişti tanzimant fermanı ilan edildi balkanlar dahil tüm pazar tezgahları tahta olmaktan çıktı birden gümüşe döndü. okulların çatısı yokken birden gökkubbe yüksekliğinde küllüyelerin içine konuldu , saraylara mecburi  eğitim olanğı sağlandı , okuyan okumayan herkes bir anda okutulmaya çalışıldı yani atatürk balkanlarda değilde anadolunun başkenti istanbulda olsa idi daha farklı olanaklar ile büyürdü ancak yapacakları kişilik özelliğinde geçmişte etkilenmeden şuankini kaybetmesine nedne olurmuydu bilinmez. 

balkanlardaki sırp yunan ve bulgar isyanları arttıkça arttı eğitim anadoluda yaygınlaşırken balkanalrda selanikte özellikle okumak okutulmak ve eğitimi yayan öğretmenelrin dahi dışarı çıkması anında kan gövdeği görütüyordu. bu zorluklar altında okuyan mustafa kemal azda olsa şemsi efendi ilk okulunda rahata kavuştu ... 
4 4 4