Cevaplar

2012-12-30T20:09:14+02:00

necip fazıl kısa küreğe sahiptir

0
2012-12-30T20:09:18+02:00

efik Halit Karay, Memleket Hikayeleri kitabında...Hayrullah Efendi ve Hırsız'da...Hayrullah Eendi ile Hırsız arasında yaşananları anlatır..

Boğaz içinin Anadolu kıyısındaki ıssız, bayır ve yarıboş köylerinden birinde bir akşam üstü Hayrullah efendi evini düşünerek bayırı çıkıyordu. Tam evine yaklaştığı anda anlına bir silah dayandı ve bir ses; "Cüzdanını ver" dedi.

Hayrullah Efendi de mecburen cüzdanını verdi. Cüzdanda yedi yüz elli bin olduğuna rağmen hırsız beş bin aldı ve cüzdanı yere attı. Sonrada oradan koşarak ayrıldı. Hayrullah Efendi de meraklandı ve hırsızın peşine düştü. Bir bakkala kadar izledi. Hırsız bakkala girmiş yemek alıyordu. Çok aç olacaktı ki yemeği hızlıca yedi. Hayrullah Efendi hırsıza acıyıp oradan ayrıldı. Ertesi gün Hırsızın evine bir kayık erzak gönderdi. Kapıyı bir kadın açtı ve; Benim Efendimin vakti yok dedi. Sonra o adam kapıya gelince olayı anladı, başını çevirerek ağladı.

Çoğu zaman sokaklarda rastlıyoruz. Genç başı örtülü bir kadın, çıplak çocuğu için ekmek parası dilenir. Yada ayakları çıplak çocuklar, "bir ekmek parası" der. O an vicdanınızla başbaşa kalırsınız. Çoğu zaman da başınızı çevirip geçersiniz. Peki ya karşınızdakinin gerçekten ihtiyacı varsa? Durum biraz da gelip burada kilitlenip kalıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK)'nun 2007 yılı Yoksulluk Çalışmasına göre...Türkiye'de nüfusun yüzde 18.56'sının yoksulluk sınırı, nüfusun yüzde 0.54'ünün de açlık sınırının altında yaşıyor. Yani neredeyse her 20 kişiden biri yoksulluk sınırının altında. Bu nedenle Hayrullah Efendi ve Hırsız hikayeleri bizde daha çok yazılır.

0