Cevaplar

2012-12-30T20:44:09+02:00

45° Kuzey Enleminde deniz seviyesinde ve 0° sıcaklıkta atmosferin yeryüzüne yaptığı basınç normal basınç olarak kabul edilir. Bu normal basınç 1033 milibara yakın bir sayıdır. Bu değerden fazla olan basınca yüksek basınç, düşük olan basınca ise alçak basınç denir. Bu basınç alanları bölgesel olarak değişim gösterebilirler.

Yüksek Basınç = Antisiklon

Alçak Basınç = Siklon

 

Yüksek basınç alanlarından hava kütleleri uzaklaşırken, alçak basınç alanlarında toplanırlar. Yani rüzgar yüksek basınç alanından alçak basınca doğru eser. Yandaki fotoğrafta Güney Avusturya’da bir Alçak Basınç alanı görülmekte.


 

 


0
2012-12-30T20:44:18+02:00

Yüksek basınç veya antisiklonGüneşin doğması satıh (yer) ısısının yükselmesine neden olur. Farklı alanlarda (şehirler ve fabrikalar, sık ormanlar, ekili araziler, su rezervleri, otlu bölgeler, yaz – kış arasındaki farklı ısı kaynakları vs) farklı ısı yükselmesi nedeniyle havanın genleşmesi ve yükseldikçe basıncın düşmesiyle moleküllerin arası büyür, yoğunluğu azalır' yukarı (gök yüzüne) doğru hava hareket eder. Bu hareket havadaki bulut ve basıncı etkileyen diğer nesneleri kendisiyle birlikte sürükler. Yüksek basıncın genel anlamı havanın düzeleceğini gösterir.

0