Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-31T13:40:38+02:00

Yüksek atlama dalında yarışan sporcular zıplayarak yüksek bir bariyeri aşmaya çalışırlar ; ancak bu sırada bariyere dokunmamaları gerekir. Sırıkla atlamada benzer bir olaydır ; ancak sporcular adından da anlaşılacağı gibi sırık kullanırlar. Engellerin yükseklikleri hakem tarafından belirlenir ve bir kişibaşarısız oluncaya dek engel ; yüksek atlamada en az iki santim , sırıkla atlamada ise beş santim yükseltilir. Yüksek atlama ve sırıkla atlama dalında yarışan atletler ne zaman ne zaman atlayacaklarına kendileri karar verirler. Atletin üç kere atlama hakkı vardır ve elde ettiği en iyiyükseklikten puan alır.

Yüksek atlamada sporcular atlama yapmadan önce 20 metrelik bir yol boyunca koşarlar . Engel dört metre uzunluğunda ve dört kilodan hafiftir. Engeli iki destek ayakta tutar.


Sırıkla Yüksek Atlama :

Sırıkla yüksek atlama sırasında sporcular önce en az 40metre boyunca koşarlar. Daha sonra sırıklarını engelin gerisinde bulunan özel bir çukura koyarlar ve atlayışlarını gerçekleştirirler. Çukur yaklaşık 20 cm derinliğindedir. Engel yüksek atlamadakine benzer ; ancak ( güvenlik açısından ) daha hafiftir. Uzun Atlama ve

Triple ( üç adım ) Atlama :

Bu kategoriler için de en az 40 m koşu zorunludur. Faul alanı ise düşüş alanının yanında 20 cm genişliğinde bir bölgedir. Uzun atlamada düşüş alanı 1 - 3 metre ve triple dalında erkekler için 13 m ve bayanlar için 11 metredir ( Üç adım atlamada daha uzun olmasının sebebi sporcuların sıçrama yapma ve adım atma gereksinimleridir. ) .

1 5 1