Cevaplar

2012-12-31T16:53:51+02:00
Köpek Vikipedi, özgür ansiklopedi     Başlığın diğer anlamları için Köpek (anlam ayrımı) sayfasına bakınız. Köpek
Korunma durumu: Evcilleştirilen
Diğer köpek resimleri Bilimsel sınıflandırma Alem: Animalia (Hayvanlar) Şube: Chordata (Kordalılar) Sınıf: Mammalia (Memeliler) Takım: Carnivora (Etçiller) Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler) Familya: Canidae(Köpekgiller) Oymak: Canini (Asıl köpekler) Cins: Canis Tür: C. lupus Alt tür: C. l. familiaris Trinominal adıCanis lupus familiaris Dış bağlantılar  Wikimedia Commons'ta Köpek ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.  Wikispecies'te Köpek ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Köpek (Canis lupus familiaris), köpekgiller (Canidae) familyasına mensup; görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla[1] ırkı olan;etçil, memeli hayvan. Boz kurdun (C. lupus) alt türlerinden biri olan köpek, tilki ve çakallarla da akrabadır. Kedilerle birlikte dünyanın en geniş coğrafyaya yayılan ve en çok beslenilen iki evcil hayvanından biridir. 2001 yılı tahminlerine göre dünyada 400 milyondan fazla köpek vardır.[2]

Köpekler 12 bin yıldan daha uzun bir süreden beri[1] insanoğlunun av partneri, koruyucusu ve arkadaşı olagelmişlerdir. Değişik ihtiyaçlara göre farklı köpek türlerinin evrimleşmesinde insanoğlunun önemli rolü olmuştur. İlk köpekler keskin görme ve koku duyusuna sahip avcı köpekleriydi. İnsanlar, köpeklerle ilk tanışmalarından bu yana köpeklerin çeşitli yararlı özelliklerini genetik mühendisliğin en ilkel formlarıyla ön plana çıkartmış ve farklı köpek türlerinin ortaya çıkmasını sağlamışlardır. Örneğin 7-9 bin yıl önce çiftlik hayvanları evcilleştirildiğinde köpekler çobanlık da yapmaya başladılar ve bu yönde yapay seçilime uğradılar.[1]

Köpeklerin işlevleri ve algılanışları toplumdan topluma farkeder. Antik Mısır'da köpekler kutsal sayılırlardı. Günümüzde birçok ülkede bekçi, bazı ülkelerde yük hayvanı ve hatta yiyecek olarak kullanılırlar.[1] Batılı ülkelerde köpekler genellikle ev arkadaşı ve refakatçi olarak beslenirler ve bu ülkelerde köpeklere yönelik ürün ve hizmetler milyarlarca liralık bir endüstri haline gelmiştir. Bunların yanısıra köpekler engellilere yardım, arama-kurtarma ya da polis köpeği gibi daha sofistike görevlerde kullanılmak üzere de eğitilebilirler.

0
  • Eodev Kullanıcısı
2012-12-31T16:54:42+02:00

Muğla ve yöresinde yaşayan yabancı uyruklular bir araya gelerek kurdukları Yabancıların Dayanışma Derneği üyeleri, 10 sokak köpeği ile 5 kediyi, özel bir veteriner kliniğinde kısırlaştırdı. Dernek üyeleri, bu hayvanların iyileşene kadar her türlü bakımlarını da evlerinde yapacak. 

Yabancıların Dayanışma Derneği üyeleri kendi aralarında oluşturdukları çalışma grupları ile Muğla'da birçok etkinlik ve organizasyon düzenliyor. Dernek Başkanı Evelyn Girrod, üyeler Cristina White, Mukaddes Paulsen, Sarah Browne, Kirstie Blades, Ülker Gündoğan'dan oluşan grup Köyceğiz'deki sokak hayvanlarından 10 köpek, 5 kediyi Veteriner Hekim Gülbin Ersan Durguç'un kliniğinde ücretsiz olarak kısırlaştırdı. Dernek üyeleri, kısırlaştırılan hayvanların, iyileşene kadar bakımlarını evlerinde yapmayı da üstlendi. 

Köyceğiz sokaklarında başıboş gezen sahipsiz hayvanlara kış boyunca bakabilmek ve sağlık kontrollerini yapmak üzere oluşturulan Çalışma Grubu'nun Başkanı Alman Evelyn Gırrod, "Her ay sokak hayvanlarının sağlık taraması, kısırlaştırma operasyonları ve sonrası bakımlarını kendi aramızda iş bölümü yaparak iyileşme süreçlerinde bakım ve tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Böylelikle toplum, çevre sağlığı ve sokak hayvanlarını koruma hususunda biz hayvanseverleri daha duyarlı olmaya çağırıyoruz. Her ay sokak hayvanları yararına ikinci el eşya marketlerinde standartlar açıp, kampanyalarda düzenliyoruz" dedi. 

Sokak hayvanlarının sağlık durumunu sürekli gözlemleyerek toplum sağlığına da katkıda bulunan dernek çalışanları, düzenledikleri seminerlerle de hayvanseverleri bilgelendirip, ortak hareket etmelerini sağlıyor. Dernek üyeleri, sokaktaki kedi ve köpeklere isimde veriyor. - Muğla

0