Cevaplar

2012-12-31T18:05:55+02:00

Meteorolojide Gökyüzü Meteorolojik açıdan gökyüzü, atmosferin gözle görünen kısmı olarak tanımlanabilir. Değerlendirmesi daha çok atmosferin durumuna göre yapılır ve tanımından var olan bulutların cinsi, miktarı, yüksekliği ile hareket yönleri anlaşılır. Gök yüzünün hali, açık, az bulutlu, parçalı bulutlu, çok bulutlu ve kapalı olarak sınıflandırılır.

Gökyüzü neden mavidir Yaygın düşüncenin aksine gökyüzü aslında mavi değildir mavi görünür. güneşten gelen ışınlar atmosferdeki gaz molekülleri ve diğer parçacıklara çarparak saçılırlar teknik ismi ile "Rayleigh Saçılması" Gökyüzünde çoğunlukla görünen rengin mavi olması ise havanın uzun dalga boylu ışığa göre tercihen kısa Dalgaboylu ışığı saçmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple en kısa dalga boylu ışınlar atmosferin üst tabakalarında saçılmaya uğrayıp gökyüzünün, mavi görünmesini sağlarken, daha uzun dalga boylu ışınlar saçılmak için daha büyük bir parçacık bulana kadar yollarına devam ederler

0
2012-12-31T18:07:11+02:00

gökyüzü, çeşitli nedenlerden ötürü tanımlaması zor bir kavramdır. Kabaca kişinin açık alanda yukarı baktığında gördüğü, tüm gök cisimleri ni çevrelediği gözlemlenen boşlukolarak nitelendirilebilir. Bu tanıma göre kuşların ve uçaklarıngökyüzünde uçtuğu, yağmur ve gökkuşağı gibi atmosferik olayların yanı sıra güneşin batışının veya Yıldız kaymasının da gökyüzünde gerçekleştiği varsayılır.

1 5 1