Cevaplar

2013-01-01T13:54:58+02:00

hiç bir beklentim ykkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

 

1 5 1
2013-01-01T13:57:48+02:00

002 yılı, 126 yıl önce icat edilen telefon için dönüm noktasıdır. Cep telefonu sayısı, ilk kez, sabit hatlı telefon sayısını geçti ve yakın zamanda başlayacak olanMobil Devrimin fitili ateşlenmiş oldu.  2013 yılı sonunda aynı durum internet içinde söz konusu olacak; yatırım bakası Morgan Stanley’nin verilerine göre internet erişimli mobil cihaz (akıllı telefon, tablet ) sayısı diz-üstü ve masa-üstü bilgisayar sayısını 2013 sonuna kadar geçecek. Birçok insan hem sabit hem de mobil cihaz kullandığı için, insanlar ile kullandıkları cihazlar arasında doğrudan bir korelasyon yoktur.  Fakat IDATE, danışmanlık firması, mevcut trendin devam etmesiyle, 2014 yılı ortalarında internete mobil cihazlarla bağlanan insan sayısının, sabit cihazlarla erişim sağlayan insan sayısını geride bırakacağını açıkladı.

Ancak bunların hiçbiri akıllı telefonların tamamıyla bilgisayarların yerini alacağı anlamına gelmiyor. Cep telefonu kullanımının hızlı artışı sabit hatlı telefonlarının sonu olmadığı gibi.Yakın zamanda akıllı telefon kullanımı çoğalsa da, akıllı telefon ile yaratılan internet trafiği bilgisayarla yaratılan trafiğin çok altında. Daha çok insan akıllı telefonlarıyla internete girecek ancak, bilgisayarlar, bir süre daha internetin çekim merkezi olmaya devam edecek. Akıllı telefonlar piyasaya çıktığı ilk yıllarda; ekran boyutu, mobil cihazlar için uygulanan web sayfası uygulaması (çok da kullanışlı olmayan) gibi nedenlerden dolayı internet ile arasında zayıf bir ilişki mevcuttu. Apple, Samsung, Google dijital dünyanın en önde gelen firmalarının pazara girmesiyle, mobil cihazlarla internete erişim problemleri hızla çözüldü ve akıllı telefon – internet entagrasyonu çok daha memnun edici seviyelere geldi.

 

Son yıllarda yatırımcılar mobil teknoloji tabanlı girişimlere çok daha fazla zaman ve para yatırmaya başladılar. Rutberg & Company, San Francisco merkezli yatırım bankası, verilerine göre; 2011 yılında mobil girişimlere yapılan yatırım miktarı ilk kez diğer sektörlerin üzerine çıktı. Bu yatırımların en populer örneklerinden biri, sadece mobil cihazlara hizmet sunan fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ınFacebook tarafından 730 milyon dolara satın alınması olmuştur. Sadece mobil cihazlara hizmet veren bir uygulamanın bu kadar yüksek fiyat karşılığında satılması, Melek Yatırımcıların (Ventura Capitalist) iştahını kabartmıştır. Mobil teknoloji üreten firmalar, 2012 yılının ilk yarısında toplam 3.9 milyar dolar yatırım alarak, yapılan toplam yatırımların %46’sıını toplamıştır. Bu rakamın 2 yıl önce %17 olduğunu göz önüne alırsak, internetin giderek mobil merkezli bir platform haline geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Tüm bu gelişmelerin teknoloji üreten firmalar üzerimde kapsamlı ve kaçınılmaz sonuçları oldu ve olacaktır; sektörü, mobil devrimin sonucu olarak kazananlar ve kaybedenler diye iki ayırmak mümkün. Kuşkusuz ki bu devrin en büyük kazananı uzak ara Apple oldu. Apple’ın başarısında; hızla büyüyen tablet piyasasını domine eden İpad ve, %10’luk pazar payına rağmen, dünya cep telefon satış kârının %75’ini oluşturan İphone en büyük pay sahibi ürünler olarak öne çıkıyor. Apple’ın mobil marketteki büyük üstünlüğü, firmayı kısa zamanda dünyanın en değerli markası yaptı. Uzun lafın kısası, günün sonunda en çok kazanan Apple oldu.

Kazanan kadar sektörün kaybedenleri çok belli: dönemin bilgisayar teknolojisi devleri Dell, HP ver Microsoft, görünen o ki mobil market gemisini kaçırmışa benziyorlar; ayrıca Nokia ve RIM gibi cep telefonu üreticileri, internet merkezli akıllı telefon üretimimde bir hayli yavaş kaldılar (çok da gerekli olmayan kameralı telofonlarla fazlaca vakit kaybedildi) ; ve son olarak Sony ve Nintendo gibi oyun konsolu üreticileri, oyunu mobil platforma taşıma konusunda başarılı olamadılar. Bu durum ilginç sonuçlarda doğurdu. Öyle ki; eskiden birbirine rakip olan Nokia ve Microsoft, güçlerini birleştirme kararı alarak mobil devrimin bir parçası olma yolunda birbirine destek verecek.   .

Bazı firmalar için ise ne kazan ne de kaybeden demek doğru olmaz. Asıl soru bu firmaların iş yapma modellerini mobil platforma nasıl taşıyacakları. Twitter bu yolda gayet başarılı yol alıyor: kullanıcıların büyük kısmı mobil cihaz uygulamalarını daha çok kullanır duruma geldi. Amazon, eBay ve diğer online alışveriş sitelerinin de önü açık gibi duruyor, mobil cihazlarla her an her yerde alışveriş yapma imkanı online alışverişi daha cazip hale getirecektir.
Asıl büyük soru işareti iki dev teknoloji markası Facebook ve Google üzerinde. İki firma da kârlarının büyük kısmını online reklam gelirlerinden elde ediyor. Problem reklam gelir oranlarının mobil platformlarda çok daha düşük olması. Mobil internetin reklam gelirleri, bilgisayarlar üzerinden elde edilen reklam gelirlerinin %20’si olduğu göz önüne alınınca, iki firma da başka gelir kaynakları yaratmaya yönelecek hiç kuşkusuz.

Borsada yaşadığı gerçek piyasa değeri problemleriyle bir hayli değer kaybeden Facebook için gelecek biraz puslu görünüyor. Fakat şirketin kurucusu Mark Zuckerberg, mobil kullanıcıların Facebook’u daha fazla kullandığını ve bu durumun reklam gelirlerini yükseltebileceğini söyledi. Kısacası, mobil cihazlar Facebookkullanım oranını arttıracak ve bizde sürümden kazanacağız diyor.

Teknoloji dünyasını yeniden yapılanmasına neden olan mobil devrim, insanların interneti kullanma alışkanlılarında da değişime yol açacak. Eskiden telefonlar bir yeri aramak için kullanılırdı, cep telefonuyla birlikte artık direkt olarak ulaşmak istediğimiz kişiyi arıyoruz.  Mobil devrim ile de, internete girmek için artık bir bilgisayar ekranı önünde olmamıza gerek yok. Her an her yerde internete girebiliyoruz. Bu devrim, önümüzdeki yıllarda sosyal hayata daha büyük yenilikler getirecek gibi.

 

bu kompozisyon mobil ve teknolojiyle ilgili

 

1 5 1