Canlı vücutlarında besinlerin yakılması da bir kimyasal tepkimedir. Vücudumuzda proteinlerin amino asitlere dönüşmesi, daha sonra hücrelerde bu amino asitlerden protein sentezlenmesi de kimyasal reaksiyonlar sonucu meydana gelir. formülünü istiyorum

1

Cevaplar

2013-01-01T13:58:05+02:00

Besinler kimyasal enerjilerine göre organik ve inorganik besinler olmak üzere iki’ye ayrılır. Görevlerine göre enerji verici, yapıcı onarıcı ve düzenleyici olmak üzere 3’e ayrılır.

 

Enerji verici

Yapıcı onarıcı

Düzenleyici

Karbonhidratlar

   +

    +

      -

Yağlar

    +

     +

      -

Proteinler

    +

     +

     +

Vitaminler

    -

     -

     +

Minareler ve su

    -

     +

     +

 

Organik Moleküller (Bileşikler)

1-)Karbonhidratlar

2-)Yağlar

3-)Proteinler

4-)Vitaminler

5-)Nükleik asitler

Organik moleküller sadece canlı organizmalar tarafından sentezlenebilen ve kullanılabilen moleküllerdir. Günümüzde bazı vitaminler sentetik olarak üretilmektedirler.

Bütün organik besinlerin yapısında C,H ve O atomları bulunur. Karbonhidrat,yağlar ve proteinler enerji elde etmek için kullanılabilir.Hücre zorunlu olmadıkça proteinleri enerji kaynağı olarak kullanmaz,çünkü proteinlerin esas görevi canlı yapısına katılmak ve enzim olarak görev yapmaktır.

Nükleik asitler organik yapılı bileşikler olup canlı vücudunda kalıtım materyali olarak ve genetik bilgi deposu olarak iş görürler. Her canlı kendi nükleik asitini kendisi üretir.

1 gr karbonhidrat yıkılırsa  4,2 Kcal

1 gr protein yıkılırsa           4,3 Kcal

1 gr yağ yıkılırsa                 9,5 Kcal enerji verir.

0