Pam and Tom went on a holiday in dubai to celebrate their wedding anniversary. the hotel was very crowded, but they could find a good suite .A bell boy called Hasan Brought their suitcases .he looked very poor and shy . pam gave him soma tips , but he refused the money ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Pam and Tom wanted to put their money and jewellery into the safety box of the hotel .the manager , Mr Abbas said ''the safety box of the hotel isn't safe.''.Pam was surprised at his answer .They decided to go to a bank and put them in the bank but is was late . They had to wait for the next morning. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------When they went down for dinner, they prefferred the Garden Restaurant of the hotel .There were lots of huge wild flowers around the tables and candles on the tables.Small waterfalls were running in the garden. it was raining, but the thick wooden shelters protected them from the rain . Everything was excellent from stomachache and he had to go to the toilet several times. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------When they went to their room,they found the door open.Someone broke into their room and stole their money and jewellery tercüme edin ama ceviriciden değil

2

Cevaplar

2013-01-01T16:17:01+02:00

ben anlamını buldunmda argo margo diyo yollayamadım k.b :( 

 

0
2013-01-01T16:44:41+02:00

Pam ve Tom Dubai'de evlilik yıl dönümlerinlerini kutlamak için tatile gittiler. Otel çok kalabalıktı ama iyi bir oda bulabildiler. Hasan isimli valiz taşıyan görevlii bavullarını aldı. Fakir ve utangaç görünüyordu. Pam ona biraz bahşiş verdi fakat o parayı reddetti.Pam ve Tom paralarını ve mücevherlerini otelin emanet kutusuna koydular. Müdür, Abbas Bey "Otelin emanet kutusu güvenli değil" dedi. Pam bu cevaba şaşırdı. Bankaya gidip onları bankaya koymaya karar verdi ama bunun için geç kalmıştı. Bunun için ertesi sabahı beklemek zorundaydılar.

Akşam yemeğine otelin gözde restorantı bahçe restorantına indiler. Orada etrafında bir çok yabani çiçekler olan masalar ve masaların üzerinde mumlar vardı. Küçük bir şelale akıyordu bahçeye. Yağmur yağıyordu ama kalın ağaç barınaklar onları yağmurdan koruyordu. Karın ağrısına kadar her şey mükemmeldi ve onun bir kaç dakika lavaboya gitmesi gerekti. Odaya döndüklerinde kapıyı açık buldular. Birisi odaya girmiş, onların para ve mücevherlerini çalmıştı.
0