nasrettin hocanın mezarının özellikleri nelerdir ?

nasretin hocanın fıkraları anadolu halkı ile ilgili neleri anlatmaktadır?

nasrettin hocanın vazgeçilmez kusurları nelerdir?

nasrettin hoca fıkralar,ı nasıl bir aklın ürünüdür?

nasrettin hocanın fıkralarının yurtdışında yaygın olması size neleri düşündürüyo?

nasrettin hocanın nasıl bir kişiliği kişiliği vardır?

2

Cevaplar

2012-10-03T21:21:07+03:00

*En önemli özelliği nüktedan olmasıdır. Yani Hoca, tatlı dilli, güler yüzlü, samimi özlü bir kişiliğe sahiptir. İnsanları güldürür ama onlarla alay etmez. Sorulan her soruya muhatabını ciddiye alarak cevaplar verir. Bu yüzden ona herkes her türlü soruyu sorabilir. Tabi bunlar arasında “Cenaze götürülürken tabutun neresinde durmalıyım?”, “Tuvalette sakız çiğnenir mi?” türünden abes sorular bile bulunur. Nasrettin Hoca, bunlara bile yine nükteli cevaplar verir. Muhataplarını küçümsemeden onları aydınlatır.

*Asıl amacı insanları düşündürmek ve onlara ders vermektir. Çünkü o bir toplum önderidir. Toplumuna karşı kendini sorumlu hisseden bir aydın tavrı içindedir. Ancak bu uyarı görevini gülmenin imkânlarım kullanarak yapar. Vermek istediği mesaj, bu yolla daha kolay benimsenme imkânı bulur. Çünkü gülme, en zor eleştirilerin bile kabulüne imkân verir. Öte yandan onun bir tavrı ilim adamıyla halk arasına bir mesafe koyamamakla da ilgilidir.

*Çok zekidir. Zekâsını bir yandan iyi, güzel davranışların çoğalması, yanlış ve kötü olanların ortadan kalkması için kullanır. Fakat kurnaz değildir. Ne aldatmak ne de aldatılmaktan, istismar edilmekten asla hoşlanmaz. Kendisine tuzak kuranlar, aldatmak isteyenler, zor duruma düşürmeye niyet edenler bu zekâ karşısında yenilgiye uğrarlar ve amaçlarına ulaşamazlar.Nasreddin Hoca, tüm hayatını insanlara doğru yolu göstermeye, insanların zaaflarını zekice ve nükteli bir dille vurgulayarak onları kötülüklerden sakındırmaya harcamıştır. Onun latife ve nükteleri, hikmet ve ibret dolu olup zamanla atasözü haline gelmiştir. Herbiri keskin bir zeka, doğru işleyen aklın ürünüdür.3 3 3
2012-10-03T21:23:12+03:00

nasrettin hocanın mezarı hakkındaçokta bir şey bilmiyorum fakat komik bir kişiliği,akılda kalıcı düşündürüp eğlendiren fıkraları ile bir efsanedir nasrettin hoca.yurttışında bile yaygındır çünkü hocnın fıkraları bir tek bize değil tüm dünya insanına hitab eder.hoca fazla zeki, uyanık ve bazen acayip hareketler yapan bir insandır.

0