Cevaplar

En İyi Cevap!
2013-01-01T18:45:31+02:00

Metrekare hesabı dediğimiz şey esasında alan hesabıdır.

Kenarı 1 m olan bir karenin alanına eşit yüzey ölçüsü birimi Alan Ölçümü En (metre) İle Boyun (metre) Çarpımı Sonucu Çıkan Miktar'a metrekare denir.     eğer bir halı alacaksanız, altında etiketi olup olmadığına bakınız. ebatı eni ile boyu yazıyorsa, çarptığınızda metrekaresini bulursunuz. bazı halılarda en ve boy ölçüsü bulunmakla birlikte kaç metrekare olduğû'da yazılıdır.   halı metrekaresi hesaplanırken, halının en ölçüsü ile boyunun ölçüsünü çarptığınızda çıkan sonuç net metrekaresidir.   örnek; 2,00 metre eninde olan halının, 3,00 metre boyu olduğunda; 2,00 x 3,00 : 6,00  m2'dir. (metrekare)                   Veya başka bir örnek; eni 4,00 metre x boyu 5,00 metre olduğunda  = 20,00 metrekare'dir.   her alanda duvar, tavan, zemin, arsa, daire, veya bir cisim, ürün,  metrekaresi bu şekilde hesaplanır.

Evinizin metrekaresini hesaplamak istiyorsanız, bu aslında dikdörgen bir cismin alanını hesaplamak demektir.

   
Bir dikdörtgen yada kare alanın, komşu iki kenarının çarpımına eşittir. Sizin evinizin alanını metrekare cinsinden bulmak için, evinizin birbirine birleşen komşu iki duvarını dışarıdan metre cinsinden ölçün. Ölçtüğünüz bu iki değeri birbiriyle çarpın. Bulduğunuz sonuç evinizin metrekaresidir.

Bulmuş olduğunuz sonuç sizin evinizin brüt alanıdır. (Genellikle kiralama ve satışlarda brüt alan kullanılır.) Evinizin net metrekaresini bulmak için, evdeki duvar kalınlıkları, merdiven ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi kullanılamayan alanları hesaptan çıkarmanız gerekir. Net metrekareyi şu şekilde ölçebilirsiniz: Evin tüm odalarının (mutfak, tuvalet, banyo vs. dahil) metrekaresin tek tek hesaplayıp, bulduğunuz değerleri birbiriyle toplayın. Tek bir odanın alanını bulmak için ise odanın (eğer oda dikdörtgen şeklindeyse) komşu iki duvarının metre cinsinden ölçün ve ölçtüğünüz değerleri birbiriyle çarpın. Böylece tüm odaları ölçtükten sonra sonuçları birbirleriyle toplayın ve evinizin net metrekaresini bulun.

Metrekaresini hesaplayacağınız şey herzaman dikdörtgen şeklinde olmayabilir. Örneğin dikdörtgen şeklinde olmayan bir arsanız varsa bunun alanını bulmak şüphesiz daha zordur. Böyle durumlarda arsanın şeklini bir kağıda çizin ve bildiğiniz şekilllere bölmeye çalışın. Örneğin şeklin üzerine çizeceğiniz bir kaç çizgi ile arsanın şeklini 1 dikdörtgen ve 2 dik üçgen şeklinde bölümlere ayırabilirsiniz. Daha kompleks şekillere burada girmeyeceğiz ama bir dikdörtgenin alanı komşu iki kenarının çarpımına, bir dik üçkenin alanı birbirine dik olan iki kenarın çarpımının yarısına eşittir. Bölümlerin alanını bulduktan sonra bunları toplayarak, toplam alanı bulabilirsiniz.

Bir çok halıda halının metrekaresi halının arka yüzeyinde bulunan etikette yazmaktadır. Ancak eskimeye bağlı olarak etiket sökülmüş yada yazılar okunmayacak hale gelmiş
1 5 1