Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-01T19:45:29+02:00

Sinir Sistemi Nöron Denen HücreLerden OLuşur Ve Bu NöronLar Birbirine Bağlanarak SinirLerin
UyarıLmasını SağLarLar. Bu NöronLarı Birbirine Bağlayan AsetiLkoLin Denen Bir Maddedir. AsetiLkoLin
NöronLarı Birbirine BağLayarak SinirLerin UyarıLmasını SağLar. Daha Sonra UyarıLma işLeminin Sona
Ermesi İçin NöronLarın Birbirinden AyrıLması Gerekir. Bu AyrıLma işLemini De AsetiLkoLinEsteraz AdLı
Enzim AsetiLkoLin Denen Maddeyi Yıkıma Uğratarak GerçekLeştirir. BöyLece UyarıLma HâLi Sona Ermiş
oLur. Buraya Kadar AnLattıkLarım Sigara KuLLanmayan, NormâL BireyLer İçindir.

1 2 1
2013-01-01T19:46:17+02:00

hedefyum.net

Alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerin kullanımı sinir sistemine zarar vererek bağımlılık yapar. Alkol, vücuttaki sinirsel iletimin azalmasına neden olduğundan reflekslerde azalma görülür. Sinir sistemi organlarından olan beyin ve beyincik alkolden etkilenir. Beyincik, vücudun dengesinden sorumludur. Alkol alanlarda beyincik görevini yeterince yapamadığından alkollü kişiler dengesiz şekilde yürürler. Alkol, beyni de etkilediğinden karar verme yeteneği azalır. Dolayısıyla kişi kendini kontrol edemez duruma gelir. Bazı alkoliklerde ‘Wernicke-Korsakoff Sendromu’ denen nörolojik bozukluk bulunur. Hastalığın ilk belirtisi göz kaslarında ani güçsüzlük ve felce bağlı çift görmedir. Zamanla birey yardımsız ayakta duramaz ve yürüyemez. Hasta özellikle yakın geçmişe ait olayları unutur, çok ileri derecede bellek kaybına uğrar, dönem dönem kim olduğunu hatırlayamaz. Ayrıca bu kişilerde kendi kendine konuşma, bulunduğu yerin ve zamanın farkında olmama ve halüsinasyonlar( gerçek olduğu düşünülen hayaller ) görülebilir.

Alkol alındıktan hemen sonra mideden emilerek kana geçtiğinden karaciğer ve kaslarda fazla miktarda ısı oluşmasına neden olur. Oluşan ısı biyolojik olaylarda kullanılmaz. Ayrıca kılcal kan damarlarının genişlemesine neden olan alkol; kanın bu damarlardaki akışını hızlandırır. Böylece alkolün etkisiyle oluşan ısı dışarıya verilir. Bu sırada vücut ısısını da kaybeder. Soğukta sıcak hissi kazanmak için alınan alkol aldatıcı olup, donmayı hızlandırır.

hedefyum.net

Tütün ve sigaranın kullanılması kişide alışkanlık, daha sonra da bağımlılık yapar. Sigarada bulunan nikotin çok zehirli bir maddedir. Nikotin, beyindeki dolaşım ve solunum merkezlerini doğrudan etkileyerek, ilgili organların çalışmasını bozar. Beyinde damar tıkanıklığına neden olur. Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür. Kokain, esrar, hint keneviri gibi uyuşturucu maddeler ise sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı keyif verici, uyarıcı ya da uyuşturucu olarak etki eder. Bağımlılarda beliren ilk olgular akıl ve sinir hastalıklarıdır. Şuur kaybı, uykusuzluk, felçler, sayıklama, akıl dışı davranışlar, halüwinasyonlar, zeka ve hafıza kayıplarıdır. Bu maddeler uzun süre kullanıldığında; şizofreni ve depresyondakine benzer davranışlar görülür. Kişilik bozukluğu ve akli dengenin yitirilmesi meydana gelir. Yüksek dozlarda alındığında bilinç kaybı, koma ve ölüm görülebilir.


Read more: http://www.hedefyum.net/alkol-sigara-etkileri/#ixzz2GkNlF55D

1 5 1