yazın sıcak havalarda asırı su kaybeden bitkilerin yaprak ve dallarının solgun bir görünüm aldıklarını gözlemleriz.Suyun bitkilerde madde tasınmasına ve bitkinin seklinin korunmasına nasıl destek sağladığını solermsnz??? Lütfen açıklamalı olsun...Sınıfta soleyeceğim

2

Cevaplar

2012-10-03T21:38:58+03:00

Su hayattır onlarında suya ihtiyacı var ........ -.-

1 5 1
2012-10-03T21:40:01+03:00

Bitkilerde su, hem miktar olarak hem de kalite açısından oldukça önemlidir. Odunsu olmayan bitkilerin % 90’ından fazlası sudan oluşmaktadır. Bitki için gerekli olan birçok besin maddesi toprak suyunda erimiş halde bulunur. Bitki, toprakta bulunan su ve suda erimiş olan besin maddelerini kökleri yardımıyla alarak büyüme faaliyetlerinde kullanır. Bu nedenle su, besin maddelerinin bitkinin diğer organlarına taşınmasında iletim mekanizması olarak görev yapar. 

Bitkiler kendi besinlerini yapabilmek için fotosentez adı verilen kimyasal olayı gerçekleştirir. Fotosentez için gerekli olan maddeler güneş ışığı, karbondioksit ve sudur. Su olmadan bitkiler besin maddesi hazırlayamazlar. Yani fotosentez gerçekleşemez. Besin maddesi olmadan da bitkiler büyüyüp gelişemezler. Bu nedenle su bitkiler için hayati önem taşımaktadır.

9 4 9