Cevaplar

2013-01-01T20:28:55+02:00Hem gençler, hem yetişkinler için


Çocuk ve gençlik edebiyatının başarılı isimlerinden Nur İçözü, yeni romanı Yüreğimin Kıyısında ile bir kez daha okurları ile buluşuyor. Yazar, yeni romanında, müzik kariyerinde hızla ilerleyen genç bir kızın keman tutkusunu-sevdasını dokunaklı bir kurguyla anlatıyor.


-Nur İçözü, bir gençlik romanı ile çıkıyor okurunun karşısına: Yüreğimin Kıyısında. Romanın ana karakteri olarak genç bir kızı görüyoruz... Yaprak, yetenekli bir keman sanatçısı olma yolunda ilerliyor. Yüreğimin Kıyısında, duygusal olduğu kadar, gerçekçi bir kurguya da sahip... Müzik öğesinin bu romandaki belirleyici faktörü nedir? 


Nur İçözü: Aslında ben gençlik romanından çok gençlerin romanı denmesini yeğliyorum bu kitaba. Çünkü artık ergenlik çağını geride bırakan gençlerin önünde dilediği edebiyat ürününü seçebileceği geniş bir alan uzanıyor. Yüreğimin Kıyısında ise tüm seçeneklerin arasında yaşama genç bir bakış, genç bir duruş sergilediği için 'Gençlik Romanı' olarak adlandırılabilir belki. Ancak dedim ya, ben onu, başrolünde gençlerin rol aldığı bir roman olarak nitelemeyi daha çok seviyorum. Gençlerle aileleri ya da çevrelerindeki erişkinler arasındaki ilişkiler de ince ince irdeleniyor roman boyunca. O nedenle kitabın çok geniş bir yaş grubuna seslendiğini düşünüyorum..

0