Cevaplar

2013-01-01T22:24:10+02:00

yoğunluklarına bağlıdır.Cisimin yoğunluğu sıvının yoğunluğundan az ise yüzer.Cismin yoğunluğu sıvının yoğunluğundan fazla ise batar.Yoğunlukları eşit ise askıda kalır.Askıda kalmasında sıvının yukarısında veya aşağısında olmasının bir önemi yoktur o cismin atılış konumuna bağlıdır.

Kaldırma kuvvetine göre bakarsak,kaldırma kuvveti cismin ağırlığından(Yerçekiminden)Fazla ise yüzer veya askıda kalır.Eğer askıda kalmış ve yüzen iki resim verilirse ikisinede kaldırma kuvveti eşit derecede etki eder.Batan bir cisimde ise kaldırma kuvveti cismin ağırlığından azdır.askıda kalmış ve yüzen cisimlerde kaldırma kuvveti cismin ağırlığına eşittir.Batan bir cisimde ise kaldırma kuvveti +Tepkime kuvveti cismin ağırlığına eşit olduğundan dolayı cisim batar.

1 5 1
2013-01-01T23:06:05+02:00

Bir cismin bir sıvının yüzeyinde yüzmesi yani hacminin bir kısmının sıvıya batmaması için cismin özkütlesinin sıvının özkütlesinden küçük değerde olması gerekir! 
Eğer cismin özkütlesi sıvınınkine eşitse o durumda cisim sıvının içinde asılı kalır yani nerede bırakırsak orada kalır(tabi ki tamamen batmak şartıyla!)
Cismin özkütlesi sıvınınkinden büyükse cisim sıvının bulunduğu kabın dibine batar ve cismin hacmi kadar sıvı taşar veya yükselir!

0