Cevaplar

2013-01-02T18:02:20+02:00

İki şehrin hikayesi bende de var uzun zaman önce okumuştum başlarda biraz sıkıcı ama sonralardan güzel gelmeye başlıyor belli bi yerdne sonra elinden bırakamıyorsun :)

1 5 1
2013-01-02T18:02:58+02:00

Charles Dickens'in en popüler romanlarından biridir. Tarihî bir roman özelliği taşır. Yazar, romanda Fransız İhtilali'nin diğer yüzünü göstermeye çalışmıştır. İhtilal öncesi ve sonrasında burjuva ve aristokrasi arasındaki kanlı çatışmalar, gerçekçi ve gerilim dolu bir kurgu içinde anlatılmıştır.

İki Şehrin Hikâyesi Başlıca Kahramanlar:

Dr. Alexandre Manette: Önceleri çok başarılı, parlak bir doktordur. Toplumda itibar gören, değer verilen, zeki, anlayışlı, olgun bir kişidir. Hapishanede geçirdiği yılların sonunda ise psikolojik bir yıkıma uğramıştır.

Lucia Manette: Dr. Alexandre Manette'in kızıdır. Yıllarca babasız yaşamıştır. Eserde sarışın oluşu ve güzelliği vurgulanır. Varlıklı bir yaşam sürmüş, terbiyeli, nazik bir hanımefendidir.

Charles Darnay: Aristokrat bir aileye mensup olan fakat ezilen kesimin yanında yer alan ve yoksul halka yardım eden bir kişidir. Lucia ile evlidir. Fakat eserde aristokrat bir aileye sahip olduğu için ölüme mahkûm edilir. Onun bu haksız infazı Fransız ihtilalinin yanlışlıklarını göstermektedir.

Jarvis Lorry: Tellson bankasında çalışan bir iş adamıdır. Alexandre Manette'in en yakın dostlarından ve kızının koruyucularındandır.

Sydney Carton: Avukattır. Lucia'ya âşıktır. Fakat kötü karekterli, mutsuz bir kişidir. Fiziki bakımdan, Charles Darnay'a benzemektedir.

Madam Defarge: Tek amacı aristokratlardan intikam almak olan, acımasız bir kadındır. İhtilalcilerin en önde gelenlerindendir.

Ernest Defarge: Madam Defarge' nin kocasıdır. Eşi gibi katı yürekli, intikam dolu bir kişidir. Meyhanesini ihtilalcilerin buluşma yeri olarak kullanır.

Bayan Pross: Lucia'nın fedakâr, iyi hizmetçisidir.

Jerry Cruncher: Tellson bankasında çalışan ve yardımsever bir kişidir.

İki Şehrin Hikâyesi Özet

1775 senesidir. Lucia yıllardır Londra'da yaşayan bir Fransızdır. Tellson bankasının temsilcisi Mr. Lorry, Lucia'yı Fransa'ya götürme emri almıştır. Babasının yaşadığını bilmeyen Lucia'yı Paris'teki Defargelerin meyhanesine götürülür. Defargelerin meyhanesinin tavan arasında Lucia'nın babası Dr. Manette sürekli olarak ayakkabı yapmaktadır. Dr. Manette, aristokratlar yüzünden (Defargelerin ailesini de mahveden bu aristokratlar, Marki ailesidir.) Bastilla hapishanesinde, çok kötü bir hücrede 18 yıl tek başına yaşamıştır. Bu yüzden akli dengesi bozulmuş, sürekli olarak ayakkabı tamir etmektedir. Lucia ve Lorry, Dr. Manette'i İngiltere'ye götürmek için yola çıktığında Bayan Defarge garip şekilde sürekli örgü örmektedir. Örgü örerken ihtilal çıktığı zaman öldürecekleri aristokratların isimlerini saymakla meşguldür.

1 1 1