Cevaplar

2015-07-24T20:45:22+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Aslında slayt dışında sana özet bilgi geçmek isterim. öncelikle kavimler göçünün ne zaman ve neden dolayı başladığını kimler tarafından başlatılıp , kimin yüzünden başladığını ele alarak konumuza başlayıp tanrının kırbacı sıfatıyla anılan atillanın roma seferini ve avrupa hun devletini kurmasında sonlandıralım. 

öncelikle M.Ö 375 yılında büyük hum imparatorluğu tarafından çinlilerin baskısı , hanedana ve saraya karşı iç çöküşü hazırlıyıcak şekilde şekillendirilen entirkaları , kıtlık , veba gibi çeşitli hastalıklar ve daha bilemediğimiz ( aslında olabilir diyerek düşünülen ) birçok nedenden dolayı siz aklınıza bu olay çerçevesi içinde çinlilerin baskısıcı yönetim sistemi ve hastalık gibi basit nedenlere kadar gelen tüm fikirler kabul edilebilir. neyse biz konumuza dönelim . m.ö 375 yılında başlatılan büyük çoğunluğu çin baskısı diye düşünülen bu göç yani kavimler göçü birde adını neden kavimler göçü koyulduğu hakkında extstra bilgi vermek isterim . çinin baskısında olan devlet sadece türklerden ( dini farklı da olarak oğuzlar ve peçenekler de dahil ) ve türk vatandaşlarının yaptığı bir göç olmadığı için orta asyadan bu göç sırasında hintliside , hunlusda ve daha birçok milletten doğu topraklarındn batıya uzun ve kasvetli bir göç hareketi yapıldığı için kavimler göçü adını almıştır kısacası birçok kavmin de içinde bulunduğu için kavimler göçü olmuştur adı.                                                                                                                                                                                           bilgi adına gerekenleri verdiğimi düşünüyorum bu konu aslında uzun fakat okuduktan sonra sormak istediğin sorular varsa sorabilirsin. 

şimdi ise son kısım olan hun imparatorluğu başta olmak üzere tüm çinin baskısında oan ve kıtlık ile çeşitli nedenden coğrafi konumunu değiştirmek isteyen tüm kavimler bu göçe katılarak sadece kara yolunu kullanarak batıya romaya ve bağımsızlığını kazanamıyan şimdiki almanyaya bağlı olan fakat sicilya gibi özerk bir devlet olan bavyara eyaletine kadar uzun bir yolculuğa girmişlerdir. vardıkları yer işte dediğim almanyanın özerk ülkesi olan bavyara eyaletinin eski zamana uyarlarsak roma sınırlarında bekleyiş içindedirlerdir çünkü papa ve roma imparatorluğu geçit vermemektedir. aralarında elbette bazı yurt edinme konusunda diplomatik görüşmeleri olmuştur fakat romalılar türkleri ve beraberindeki gelen kavimleri vergiye bağladıklarını fark eden göç mensupları bu işe türklük yoluyla yani kan dökerek hadlerini bildirmek için romanın gözünü korkutup yurt vermek için zorlıyacak 3 savaş yapılmıştır. 2ç thedorios adındaki roma komutanı ile antlaşmaları ve dostluk ilişkilerinin bittiğini söyliyen yürek yüzünden atilla kurulacak devletin ve yapılan savaşların lideri konumuna gelmiştir. tam bir netlik bulunmasada ünlü tarihçiler ve tarih yazarları ilber ortaylı ali çimen gibi tarihçiler benimde yaptığım araştırmalarda tam bir netlik bulamadığım için , atillanın savaşları yaparak romalıların gözünü korkutup yurt edinmiş olamaları ile birlikte 4. yüzyılda başlıyan göçün durağı olan ve vizigotlar ile ostragorların topraklarını batıya ilerlemeleri boyunca anadoldan kovan bu karma kavmin lideri savaşlarda yürekilik ile ön plana çıkan ATİLLA 444 veya 445 yıllarında tahminen tajtın ilk valisi olmuştur. ayrıca bu tahta oturmasından sonra büyük bir çoğunlukla bakın neler değişmiştir. 

- roma kurulan avrupa hunlarına 3 yılda 1 ulusal şekilde vergi ödemek zorunda kaldı 
- romada hunlar yüzünden iç karışıklıklar başladı ve M.Ö 475 yılında yıkılarak fransa , italya almanya adında bağımsız devletler kuruldu tabi bu avrupa hunlarının yıkılışndan sonra oldu .
- avrupa hunları lideri atilla ilk defa türklük onuruna papanın manastırlarını ve kiliselerini yıkmaması için atillanın dizleri önünde çökerek onu tanrının kutsal roma mitolojisinde adlandırılan tanırının kırbacı sıfatını verdi 
- kötü yanlarıda olmadı değil , avrupa hunları avrupalıların etkisinde kalarak 
1- hristiyan oldular tabi olmıyanlarda var .
2- müslüman olan türkler tabi bu değişimlere atillanın ölümünden sonra olmuştu ki oda domuz etinin yenmeye kabul görülmesi 
- atilla romalılar ile yaptığı uzun antlaşmalar sonucunda romada bulunan hamamları türklere göstererek yapılmasını sağlamıştır. 
- türk hamamı diye birşey yoktur. hamamın mucidi romalılardır .adı atilla getirdikten sonra türk hamamı diye değiştirilmiştir . 
1 5 1