Cevaplar

2013-01-02T19:55:10+02:00

rtürk tv de taciz küfür vb. gibi olayların gösterilmesini denetler isterse hapi s cezası verir

 

1 1 1
  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-02T20:29:14+02:00

Rtükün önemi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Dr. A.Zahid Akman, Türkçe’nin doğru ve güzel kullanımını teşvik etmek amacıyla, radyo ve televizyonlara Türkçe ödülleri vereceklerini açıkladı.


Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 125. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Türk Dil Kurumu tarafından Ankara’da düzenlenen “Atatürk ve Türk Dili” konulu uluslararası panelin açılışında konuşan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Dr. A. Zahid Akman “Türkçe’nin doğru ve güzel kullanımını teşvik etmek için yayıncı ve yapımcılara RTÜK Güzel ve Doğru Türkçe Kullanımı Ödülleri vereceğiz.” dedi.


Türk dilinin, dillerin en zenginlerinden olduğunu söyleyen Akman, özel radyo ve televizyonlarda kullanılan Türkçe'nin büyük önem taşıdığına işaret ederek, “Özel radyo ve televizyonlarda kullanılan Türkçe, bugün toplumumuzun Türkçe olarak bildiği, kabullendiği, hayatında uyguladığı dile dönüşmektedir. Ancak, televizyonlarımızda, radyolarımızda kullanılan dil ne kadar Türkçe'dir sorusunun cevabı ise hepimizin zor vereceği bir cevaptır şeklinde konuştu.


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Dr. A. Zahid Akman, program yöneticileriyle Türkçe'nin doğru ve düzgün kullanımına ilişkin pek çok görüşme yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:


“Bugün ilk defa ifade ediyorum; Türkçemizin güzel ve doğru kullanımıyla ilgili bir ödül vereceğiz. Bugüne kadar program ihlallerine verdiği cezalarla bilinen Üst Kurulumuz, bundan sonra Türkçemizin kullanımıyla ilgili çeşitli program dallarında ödüller verecek. Böylece, Türkiye'ye, güzel Türkçemize, milli birliğimizin en önemli unsuru olan dilimize yayıncı kuruluşlarımızın daha fazla hassasiyet göstermesini, bu konuda biraz fazla dikkat kesilmelerini sağlayacağız. Kamuoyunun da dikkatinin çekilmesi, bu ödüllerle sağlanmış olacak.”


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Dr. A. Zahid Akman, “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Güzel ve Doğru Türkçe Kullanımı Ödülleri”nin yayınlarda Türkçe'yi kuralları gereği, müstehcen ve argo ifade kullanımından kurtarmak ve bu çerçevede keyfi kullanmaların önüne geçmek amacıyla yayıncı ve yapımcılara verileceğini bildirdi.


Ödüller, ulusal, yerel, bölgesel radyo ve televizyonlarda, 1 Ocak-31 Aralık tarihleri arasında yayınlanan eğitim, kültür, haber, haber program, güncel programlar, müzik-eğlence, çocuk, spor, drama ve filmler, kuşak programlar, belgesel programlara verilecek. Ödül için yayıncı kuruluşlar, program yapımcıları, bizzat başvurabilecekleri gibi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu veya Seçici Kurul tarafından da aday gösterilebilecekler. Başvurular 10 Şubat 2007 günü saat 18.00'e kadar yapılacak. Seçici Kurul tarafından ödüle layık görülen programlar, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun kuruluş yıldönümü olan 20 Nisan’da açıklanacak.


Panelin açılışında konuşan Devlet Bakanı Prof. Dr. Beşir Atalay da yayın kuruluşlarına Türkçe'yi doğru ve titiz kullanma konusunda önemli görevler düştüğünü kaydederek, “Son zamanlarda görüyoruz, yerel ağızlar, argolar, küçük, kısa ifadeler çok kullanılıyor ve gençliği de çok etkiliyor. Günlük hayatta gençlerde bunları duyuyorsunuz” dedi.


Devlet Bakanı Atalay, Atatürk'ün 125. doğum yılı dolayısıyla yıl boyunca önemli etkinliklere imza atıldığını, bu toplantının da aynı çerçevede düzenlendiğini belirterek, Atatürk'ün Türk dilinin doğru ve düzgün kullanımı konusunda Türk milletine önder olduğunu söyledi. Türkçe'nin doğru ve düzgün kullanımının büyük önem taşıdığını, ancak özellikle 1990'ların başından itibaren iletişim araçlarının gelişmesiyle bu konuda sıkıntıların yaşandığını bildiren Atalay, şöyle konuştu:


“Türkçe köklü, zengin bir dil. Dilin zenginliği kullanılan kavramlarla da irtibatlıdır. O manada da Türkçe çok zengindir. Artık günlük hayatta programcılarımız için de bu geçerlidir. Az sayıda kelimeyle Türkçe'yi konuşuyorlar. Halbuki bir dilin en önemli zenginlik vurgularından biri, alternatif kelimeleri ne kadar çok kullanırsanız o kadar ifadesini bulur. Türkçe'de de çok vardır. Dolayısıyla, yayın kuruluşlarımıza Türkçe'yi doğru kullanma, güzel Türkçemizi titiz kullanma, özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize bu yönde rehberlik etme yönünde önemli görevler düşüyor.”


Türkiye'de televizyon izleme oranının oldukça yüksek olduğunu, yetişkinlerde 5-6, çocuklarda ise 3 saatin altına düşmediğini belirten Devlet Bakanı Prof. Dr. Beşir Atalay, argonun azaltılması, yabancı kelimeler yerine Türkçelerinin kullanılması gerektiğini vurguladı.


Özellikle haber programlarında özendirici ve eğitici öğelere yer verilmesi gerektiğini ifade eden Atalay, “Son zamanlarda görüyoruz, yerel ağızlar, argolar, küçük, kısa ifadeler çok kullanılıyor ve gençliği de çok etkiliyor. Günlük hayatta gençlerde bunları duyuyorsunuz. Adeta örnek bir model oluşturuyor. Hele etkili dizilerde...” şeklinde konuştu.0