Cevaplar

2013-01-02T20:32:22+02:00

Kapalı salonda oynanan hentbolde oyun ala*nının uzunluğu 40 metre genişliği 20 metre*dir. Ortasından geçen bir çizgiyle alan ikiye bölünür. Kalelerin yüksekliği 2 metre geniş*liği 3 metredir. Kaleden 6 metre uzaklıkta olan "D" harfi biçimindeki kale alanı çizgisi içinde yalnızca kaleci durabilir. Rakip oyun*cular bu çizginin dışından kaleye şut atabilir*ler. Kuraldışı hareketler olduğu zaman saha içinde bulunan serbest atış çizgisinden ceza atışları yapılır. Ayrıca kale atışı serbest atış ve penaltı atışlarında atışı kullanmayan hücum oyuncuları bu çizginin dışında durur. Hentbolçevresi 58-60 cm ağırlığı 425-475 gram olan deriden yapılmış bir topla oynanır. Genç erkekler ve bayanlarda ise top daha küçüktür. Bu kategorilerde topun çevresi 54-56 cm ağırlığı ise 324-400 gramdır. 
Açık alanlardaki hentbol karşılaşmaların*da oyun alanının uzunluğu 90-110 metre ge*nişliği 55-65 metredir. Kalelerin yüksekliği 244 metre genişliğiyse 732 metredir. Kale alanı çizgisi kaleden 13 metre uzaklıkta yer alır.
Hentbol oyununda amaç rakip kaleye gol atmaktır.' Gol olması için topun tümünün kaleye girmesi gerekir. Hentbol karşılaşmala*rı erkeklerde 30'ar bayanlarda 25'er dakika*lık iki devre olarak yapılır. Devrelerin arasın*da 10 dakikalık bir dinlenme süresi vardır. Oyun gerekli durumlarda hakem kararıyla en fazla iki kez 10'ar dakika olarak uzatılabilir ve ara verilmez. Salon hentbolünde takımlar 12'şer oyuncudan oluşur. Bu oyuncuların biri kaleci olmak üzere yedi tanesi oyun alanı için*de bulunur. Geri kalan beş oyuncu gerek*tiğinde değişiklik yapılmak üzere kenarda bekler; oyun süresince oyuncu değişimine sınır konmamıştır. Bir hakemin yönettiği kar*şılaşma iki kale hakemi tarafından denet*lenir.
Topa ayaklar ve bacakların dizden aşağı bölümü dışında vücudun her yeriyle dokunu-labilir. Kaleci bu kısıtlamanın dışındadır ve top kaleye geldiğinde ayakla vurabilir. Kurala göre kaleci kale alanının dışına top ile çıkamaz. Oyuncular topu yere vurarak sürer. Her üç adımda topu yere vurmak zorundadır ya da attığı ikinci adımdan sonra pas ver*melidir. Oyuncu durduğunda topu üç sa*niye içinde elinden çıkartmalıdır. Top eller açık olarak vurmadan ve zorlamadan rakip oyuncudan alınır. Rakibi bedeniyle engel*lemek serbesttir; ama asılma çekme yük*lenme yasaktır. Hatalar serbest atış penal*tı atışı köşe atışı ve hakem atışıyla cezalandı*rılır.
Topu yere vurmadan üç adımdan fazla atmak gibi oyun kurallarına uymamaktan doğan serbest atışlarda karşı takım oyunu ya hatanın yapıldığı yerden ya da serbest atış çizgisinden başlatır. Atış sırasında karşı takı*mın oyuncuları atışın yapıldığı yerden üç metre uzakta durmak zorundadırlar. Rakip oyuncuya yapılan sertlik gibi hatalar ise yedi metre atışıyla cezalandırılır. Yedi metre atışı bu adı taşıyan çizgiden yapılır. Yedi metre atışı koşarak yapılamaz. Atışı yapan oyuncu ancak bir ayağını yerden kaldırabilir. Köşe atışı topun kale çizgisini geçtiği yandan kale çizgisiyle yan çizginin kesiştiği köşeden ger*çekleştirilir. Birkaç oyuncunun aynı anda hata yapması ya da yönetmelikte belirtilme*yen çeşitli nedenler için hakem atışı yapılır. Hakem oyunun durduğu yerde topu havaya atar bu sırada oyuncular hakemden üç metre uzakta dururlar. Bir oyuncu önce iki dakika sonra beş dakika ya da tümüyle oyundan çıkarılabilir. Oyundan çıkarılan oyuncunun yerine başka oyuncu giremez. Top oyun alanının dışına arka çizgiden bir savunma oyuncusuna çarparak çıkarsa hücum eden takım köşe atışı kullanır. Topun yan çizgiler*den dışarı çıkması durumunda ise topa son değen takımın rakibi olan takım oyunu yan*dan atışla başlatır.

0
2013-01-02T20:32:52+02:00

18 ve daha yukarı olan Bayan ve Erkek takımların oyun süresi 2 x 30dak., Yıldız Bayan ve Erkek Takımları için 2 x 25dak., Küçükler için 2 x 20dak.dır. Devre arası bütün takımlar için 10dak.dır. Bu süre hiçbir şekilde kısaltılamaz. İkinci yarıda takımlar saha değiştirirler. Oyun süresinin durdurulmasına ve yeniden başlatılmasına saha hakemleri karar verirler. Hakemler sürenin durdurulduğunu ve yeniden başladığını saat hakemine bildirirler. Oyun süresinin durdurulduğu ( Mola ) saat hakemine üç kısa düdükle ve “T” (Mola) işaretiyle bildirilir. Aradan sonra oyunun yeniden başladığını belirten bir düdük çalınmalıdır. Sonucun alınması gereken bir müsabakanın normal süresi beraber biterse, 5dak. Bir aradan sonra oyuna kura atışı ile başlanır. Uzatma devreleri 2 x 5dak.dır. Uzatma devreleri arasında ara verilmez ve saha değiştirilir. Eğer sonuç yine bozulmamışsa bir kura ile tekrar   2 x 5dak. oynanır. Eşitlik yine bozulmazsa 7 m. atışlarıyla maç son bulur. Eğer 1. devre geç bitirilmişse, 2. devre aynı oranda kısaltılır.
 GOL : Bir atışın gol olabilmesi için, atışı yapan oyuncunun ve takım 
arkadaşlarının atış öncesi kural dışı hiç bir davranışta bulunmaksızın topun tümü ile iç kale çizgisini geçmiş olması gerekir. Bir savunma oyuncusu kural dışı davranışta bulunur ve bu arada top kaleye girerse gol sayılır.

0