Cevaplar

2013-01-02T22:24:18+02:00

you are not aware of the exact score you got junk kid doing it at the moment burda bişeyler yanlış ama erklersin bunuda yazıya

0
2013-01-02T22:24:41+02:00

er çapına sahip bisikletler dağ bisikleti olarak kabaca tanımlanır. 20" tekerlere sahip bisikletler BMX bisikletleri 19" hacı bisikleti olabildikleri gibi, farklı 3 tekerlekli hatta 4 tekerlekli bisikletlerde ve yatay bisikletlerde sıklıkla kullanılırlar.

Kullanım amaçlarına göre [değiştir]

Bisikletler kulla gosteri amaciyla kullanilan unisikletler, son yillarda sokak hareket yarismalardan unisiklet basketbolu, hokeyi ve dag unisikleti anlamina gelen "Muni" kategorilerine kadar genarı yüz kilo ve üstündeki yükleri taşıyabilecek kadar sağlamdır. 2 veya 3 tekerlekli modelleri vardır. Bisikletin gövdesinde bulunan boş kısımda, hizmet ettiği şirketin reklam tabelasını taşıyabilirler.

Bisiklet donanımı [değiştir] Bisikletin parçaları Bir bisikletteki reflektörler

Bisiklet çeşitli donanımın bir araya gelmesinden oluşur.

Kadro [değiştir]

Çatı da denir. Farklı maddelerden (karbon, çelik, titanyum gibi) yapılabilir. Sağlamlık açısından daha çok tercih edilen ve tepe inişi (DownHill), Trial gibi alanlarda kullanılacak bisikletlerde çelik ve karbon kadrolar, tepe inişi (DownHill) veya Trial gibi alanlarda kullanılmayacak bisikletlerde daha çok alüminyum kadro tercih edilir. Alüminyum kadroların en büyük özelliklerinden birisi hafif olması ve darbeleri emmesidir.Günümüzde Karbon Fiber dağ bisikleti ve yarış tipi bisiklet kadroları için tercih sebebi Olmuştur.

Çatal [değiştir]

Amortisörlü ya da düz olabilir. Ön ve arkada bulunur. Ön amortisörde havalı ve yaylı olmak üzere iki çeşittir. Amortisörlüler yüksekten inerken yardımcı olur ama normal çatal ise yardımcı olmaz çünkü yaylanma bölümü yoktur. Bu nedenle en çok tercih edilen çatal amortisörlü olanıdır. Eğer şehirde sürecekseniz amortisörsüz de olabilir.[kaynak belirtilmeli]

Frenler [değiştir]

Frenler ön ve arka olmak üzere kolla idare edilir, tel ya da bir yerden sıkar veya hidrolik disk olabilir.

Bir donem ayaklar ile pedaldan kontrol edilebilen kontrpedal fren sistemide kullanılmıştır.

Tekerler [değiştir]

Bisiklette tekerlek 2, 3 veya 4 tane bulunabilir. Önde bir, arkada iki tane de olabilir. Tek tekerlekli olanlar ise genellikle sirklerde gösteri ve akrobasi amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Vites donanımı [değiştir]

Bisiklette 6, 18 ve 21, 24, 27, 30 vites seçenekleri olabilir. Dağ bisikleti sporcuları yaygın olarak 27 vites seçeneğini kullanmaktadır. Vitesler eğime göre verimlik artışı sağlamak, bisikletin süratini arttırmak ve rampaları daha kolay çıkmak içindir.

Vites sistemi iki bölümden oluşur, ön vites ve ayna dişlileri ile ön vites ve arka vites dişlilerinden oluşur, bunları kontrol etmek için gidon çevresinde 2 vites kontrol kolu bulunur biri sag kol arka vitesi digeri sol kol ise ön vites dislilerini kontrol etmenizi saglar, pedal devrinize göre (70-90 dk. devir) devir arttikca vites düsürülür, devir düsdükce vites büyütülür.

Ön vitesdeki 3 dişli setinden küçük dişli (1.), yokuş için gerekli ana vitesdir. Ön-orta vites (2.) düz yol için idealdir.

ön-büyük dişli (3.) ise sürat için ana vitesdir.

Arka viteslerde ise en büyük dişli yokuş dişlisidir, küçüldükçe düz yol viteslerine ulaşılır, en küçük dişli ise sürat dişlisidir, diğer bir bakışla öndeki ana viteslerin arkadaki dişli kadar farklı seçeneği vardır, kısaca 3 ana dişlinin arkada 7 vites dişlisi olan bir bisiklette 3 x 7 = 21 vitesi vardır.

Sistemde ön küçük vites (yokuş vites ana dişlisi) 1. vites ana dişlisidir.

Sistemde arka vitesde en büyük dişli (yokuş vitesi) 1. vitesdir.

Dik bir yokuş icin ön 1 x arka 1 kullanılırken Düz yol için ön 2 x arka 3-4 ideal dişlilerdir.

Sürat için ön 3 x arka 6-7 ideal dişliler olabilir.

0