Cevaplar

2013-01-02T22:35:30+02:00

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman önce bir ağabey varmış. Bu ağabeyinteknolojininekolojiye zararları ile ilgili bir ödevi varmış. Bunun için bir araştırma yapmış ve büyüklerine sormuş. Teknolojinin doğru kullanılırsa çok faydalı olduğunu öğrenmiş.Hayatı kolaylaştırdığını, insanlar için gerekli olduğunu öğrenmiş. Teknoloji ekolojiye zarar da verebilirmiş ama arıtma tesisleri, havayıkirletmeyen ısınma sistemleri, geridönüşümlü olarak kullanılabilen malzemelerin de teknoloji ürünü olduğunu öğrenmiş.Teknolojinin aslında ekolojiye dost olabileceğini görmüş. Çöpleri atarken bile ekolojiyi koruyabileceğimizi, geri dönüşümlü malzemeleri ayrı,plastik malzemeleri ayrı, kâğıt ve cam malzemeleri ayrı çöpe atmasının iyi olacağını öğrenmiş. Atık pilleri çöpe atmayarak çevre kirliliğini azaltabileceğini anlamış. Hayvanları, bitkilerikorumanın doğanın dengesinde ne kadar önemli bir rol oynadığınıöğrenmiş. Ancakteknolojiyi kullanırken ekolojiyi düşünmezsek havanın, sularınkirlenebileceğini, bitkilerin zarar görebileceğini, havyaların bu kirlilikten etkilenerek hasta olabileceğini hatta ölebileceğini, doğanın dengesinin bozularak en sonunda dünyamızın bizinsanlar için yaşanabilecek bir yer olmaktan çıkabileceğini öğrenmiş. Bunun için teknolojiyikullanırken ekolojik dengeye saygı duymanın, ekolojiyi korumak için gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin önemini anlamış olmuş. Bu ödevi verdiği için öğretmenlerine teşekkür edip, büyüdüğünde teknolojinin kolaylıklarından faydalanırken ekolojiye zarar vermeyeceğine söz vermiş. Ve bir daha söz vermiş.

0
2013-01-02T22:36:16+02:00

Temiz Deniz İstiyorum

Bir varmış bir yokmuş. 8 yaşındaki Ayşe bir gün annesine deniz kenarına gitmek istediğini söylemiş. Anneside onu denize götürmüş. Ayşe bir bakmışki, denizde çok çöp var ve buna çok üzülmüş. Sonra düşünmüşkü, insanlar çöplerini denize atmasa, deniz temiz olur. Sonra kenardaki çöpleri alarak çöp kutusuna atmış. Okula gittiğinde bunu arkadaşlarına söylemiş. Onlarda Ayşe ‘ye katılmışlar ve denize gittiklerinde çöplerini denize değilde çöp kutusuna atmaya başlamışlar. İleride daha temiz bir deniz için, çöplerimizi denize atmamalıyız.

Ogrensek.com ‘u beğendiniz mi ?

Küçük çiçek

Ben küçük bir çocuğum. Ama çiçekleri çok seviyorum. Bugün bir arkadaşımın bahçede yürürken çiçeklere bastığını gördüm ve çok üzüldüm. Hemen onun yanına giderek, yaptığının çok kötü olduğunu söyledim. İlk başta beni anlamadı. Neden, nolduki dedi. O batığı çiçekler bize temiz hava veriyor. Ona bunu söyledim. O da bundan sonra hiç bir çiçeğe basmayacağını söyledi ve onu başka zaman gördüğümde, bahçeye bir çiçek dikiyordu.

0