Cevaplar

2015-12-21T18:49:34+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Öncelikle değerli arkadaşlarım iyi akşamlar. konumuz coğrafi alanlar üzerinden olduğu için tarihin bir alt yardımcı kollarından coğrafya biliimine başvurarak '' orta asya nın coğrafi şartları türkleri nasıl etkilemiştir ?'' sorusuna cevap verebiliriz. gelin bunları kısaca maddeler halinde yazalım 

- öncelikle orta asya soğuk ve kurak bir bölgedir. yani türklerin hüküm sürdüğü yerler açısından . bu yüzden türkler kendi kanları gibi sıcak yerlere göç etmek ihtiyacı yeni yurt arayışlarınıda şekillendirmiş olmaktadır. 

- orta asya da her yer dediğimiz gibi verimli topraklar ile kaplı değildi , verimli olan topraklarda ya eyyubilere yada selçuklu ya ait para ile ekip kazılan yerlerdi vel hasıl bundan ziyade en verimli topraklar ( taşı bile para eden ) çin e aitti. bu yüzden belli bir zaman sonra türklerin topraklarında kıtlık başlıyıcak ve orta asya türkler için SURVİVOR A dönüşücek. 

- sıklıkla çin in basksı ve step çin imparatorluğunu  ( asya ya hakim olmak ) kurmak isteyen çin hükümdarları hem türklere bsakıda bulunrken doğa anada buna yardımcı olmuştur. orta asya nın bozkır alanlarında çin okçuları türkleri dağıtmak için mancınıklarını daha etkili kullanmışlardır. 

işte arkadaşlar orta asya nın belli başlı stratejik oyunları var 

-- kıtlık - kuraklık 
-- az verimli toprağa sahip olması ve olanlarında saraylara ait olması 
-- düz ova , bozkır alanlarda çin e mancınıklarını rahat kullanabilme avantajı sağlaması 

bunlardan dolayı türkler biran önce ( ilk olarak atilla zamanında göç ederler. doğudan batıya . ve şimdiki avrupalıların ataları olan avrupa hun devletini kurarlar. ) batıya veya daha farklı coğrafi yerlere verimli kışlaklara göç ederler. 
14 4 14