Cevaplar

2013-01-03T13:31:27+02:00

 

Su karidesi (tatlı su amphipodu, gammarus pulex):

Hem yavru hem de yetişkin kaplumbağaların en sevdiği yiyeceklerden biri. Kurutulmuş su karidesleri akvaryumcularda satılır. “Karides” dediysem burada deniz karidesi değil, tatlı su omurgasızlarından “tatlı su karidesi” söz konusu (bazı lisanlarda Türkçe karşılığı olarak “dere piresi yengeci” diye geçer). Deniz ürünleri, tatlı su kaplumbağaları için doğal besin olmadığı gibi bünyesinde tuz barındırdığından tatlı su kaplumbağaları için uygun değildir. Akvaryumda verildiğinde yenmemiş olanlar hemen toplanmalı.

 

Pond sticks:

Akvaryumcularda satılan hazır yem. Yavru kaplumbağalar severek yiyor, Prenses ve Prens küçükken yerdi, şimdi yemiyorlar. Akvaryumda verildiğinde yenmemiş olanlar hemen toplanmalı.

 

Tubifex kurtları (kırmızı balçık kurtçukları):

Bir ara akvaryumculardan aldığım hazır yiyecek olan küp şeklindeki kurutulmuş bu kurtçukları menü listesinden kaldırdım; bknz. aşağıdaki BESLENME (2)’de “g” şıkkı. Bir gün suyun içinde beyaz renkli 1,0-1,5 cm uzunluğunda bir parazit gördüğümde bu yiyeceğe bağladım.

 

Dana eti, dana kıyması (yağsız):

Bir ara Prenses ve Prens’in en sevdikleri yiyeceklerden biri oldu. Bir süre dana etinden başka hiçbir şey yemediler. Dana kuşbaşısını yağlı ve damarlı kısımlarını ayırarak yiyebilecekleri şekilde daha küçük parçacıklar halinde keserek iki parmağımın arasında veriyordum (kimi kez çiğ olarak, kimi kez çok kısa süre suda haşlayarak). Ayrıca yağsız çiğ dana kıymasını da severek yediler (arada bir verilmesi veteriner hekim tarafından bana önerildi). Akvaryum harici ayrı bir kapta verilmeli.

 

Tavuk bonfile, beyaz et:

Dana etinden bıkan Prenses ve Prens değişiklik istedi. Onlara önce kızarmış tavuğun göğüs etini (beyaz et) verdim, ayrıca göğüs ucundaki kıkırdağı, bayıldılar; ardından tavuk bonfile alıp suda çok kısa bir süre haşlayarak küçük parçacıklar halinde bölüp elimle verdim. Uzun bir süre tavuktan başka bir şey yemediler. Kesinlikle akvaryum haricinde ayrı bir kapta verilmeli. Aslına bakılırsa sıkça et verilmemeli; bknz. aşağıdaki BESLENME (2)’de “g” şıkkı.

 

Marul:

Prenses küçükken yerdi. Şimdi marul yaprağını (göbek kısmı değil, sadece yeşil kısmı) kimi zaman akşamdan yavru kaplumbağaların akvaryumuna çeşitli irilikte parçalara bölerek bırakıyorum, yavrular sabaha kadar yiyebildikleri kadar yiyorlar, yemediklerini sabah akvaryumdan topluyorum.

 

Haşlanmış yumurta beyazı, yumurta kabuğu, mürekkep balığı kemiği:

Kaplumbağalar için en önemli kalsiyum kaynağı (bilhassa yumurta kabuğu). En az 10 dk. haşlanmış yumurtayı bıçakla ortadan ikiye bölüp içindeki yumurta sarısını çıkartarak kabuğu ile birlikte Prenses ve Prens’e veriyorum. Kimi kez sabahları sadece haşlanmış yumurta beyazını verip, kahve makinesi ile öğütülerek toz haline getirilmiş mürekkep balığı kemiği ile haşlanmış yumurta kabuğuna yiyeceklerini bandırarak veya yiyeceklerinin üzerine bu tozdan serperek el ile yediriyorum.  

 

Balık (tatlı su balığı):

Alabalık onlar için harika bir yiyecek. Taze veya buzluktan çıkarttığım donmuş balığı (böylelikle yiyemedikleri balığın derisi de kolayca sıyrılabiliyor) donu çözülüp oda sıcaklığına eriştikten sonra parçalar halinde çiğ olarak veriyorum (bazen donu çözülene kadar sıcak suda bekleterek; haşlamanın besin değerlerini yok edebileceğini unutmayınız). Tatlı su balıkları (alabalık, nehir levreği vs.)her gün kaplumbağalara verilebilir. Akvaryum suyu yağlandığından ben kimi kez ayrı bir kapta veriyorum; fakat yavru kaplumbağalar yabancılık çektikleri için veya ürktüklerinden alışık oldukları akvaryum haricinde başka bir yerde çoğu kez yemiyorlar. Yağlı ve balık kokan akvaryum suyu, düzenli olarak değiştirilmesine rağmen (haftada 1/4 su değişimi, ki ben çoğu kez yarı yarıya, hatta 2/3 oranına kadar su değiştiriyorum) kaplumbağalara zarar verir mi yoksa aksine faydalı mıdır bilemem! En iyisi veteriner hekime danışmak.

 

Güneş: Yemlerin yanı sıra kaplumbağaların bağasının gelişimi ve kemik yapısı için çok önemli. Yazın sıcak havalarda rüzgar ve hava akımı olmayan yerlerde her gün bir müddet güneşlenmeli (bknz; Prenses sayfa 2 ortadaki resimler). Kış aylarında akvaryum için UV A/B lambası alınmalı, günde birkaç saat, en azından yarım saat kadar yakılmalı (bendeki lamba;  Sera terra UV-special, 15 Wat, 45 cm, 18” UV-A UV-B).

 

Bir ara Prenses’e yavru kedi kuru maması verdiysem de (Prens hiç yemedi, beğenmedi), kedi ve köpek kuru mamalarının kaplumbağalarda gut hastalığına yol açtığını öğrendiğimde vazgeçtim.

 

Öğün:

0
2013-01-03T13:31:27+02:00

ney birgünde besleniir?

0