Cevaplar

2013-01-03T15:12:20+02:00

Doğumdan hemen sonra başlayan ve hamile kadının her bakımdan normal durumuna geri dönebilmesi için geçen 6 – 8 haftalık döneme lohusalık, hamile bayana da lohusa denilir. Lohusalık evresinin başka bir özelliği de yeni anne olan bayanın memelerinden süt gelmeye başlaması yani laktasyon döneminin başlamasıdır.

Annenin hipofizinden salgılanan bir hormon olan prolaktin’in, süt gelmesinde önemi çok büyüktür.

0
2013-01-03T15:12:52+02:00

Annenin gebe kalmadan önceki vücut ve organ durumu ile gebe kaldıktan ve doğum yaptıktan önceki vücut durumu arasında önemli değişiklikler meydana gelir. Doğumdan sonraki ilk günlerde kan, sonra hafif kanlı bir akıntı olur. Lohusalık altı haftaya kadar sürer. Doğumdan ötürü genişleyen rahim yavaş yavaş eski halini alır.

Gebelik sırasında büyüyen karın, Lohusalıkta eski halini almayarak sarkık ve gevşek kalabilir. Bu durumda eski dönüş için mesaj ve Lohusalık jimnastiği yapmak çok faydalıdır.

 

Lohusalıkta annenin en fazla dikkat edeceği konu mikrop kapmamak olmalıdır. Mikrop kapan bir Lohusa, Lohusalık humması (halk dilinde: Albastı) denilen çok tehlikeli bir hastalığa yakalanır ki; ihmal anneyi ölüme kadar götürebilir.

Doğum anında çok yorulmuş ve terlemiş olan anneye bir üşüme ve titreme gelir. Böyle durumlarda hemen rahat bir yatak hazırlayıp sıcak bir çay veya ıhlamur gibi içilecekler verilmesi ve elden geldiği kadar uyumasını temin etmek gereklidir.

0