Cevaplar

2013-01-03T15:21:34+02:00

>>burda var http://www.turkeyarena.net/sosyal-konular/56564-ulkemizde-muzik-egitimi-veren-kurumlar.html<< evet var baya ........................................................

2 3 2
2013-01-03T15:22:33+02:00

askeri mızıka takımı

türk silahlı kuvvetlerinde bandolar; lise düzeyinde eğitim veren mızıka okulundan mezun astsubaylar, bu okuldan mezun olup konservatuara geçiş yapmış subaylar ve vatani görevini yapmak üzere silah altına alınan er ve erbaşlardan oluşur.

koğuşlandırma şekilleri, büyük askeri birimlerde bölge bandosu, orta ölçekli askeri birimlerde bando, küçük askeri birimlerde ise boru trampet takımı şeklinde olur.

görevleri çeşitlilik gösterir :

bayrak töreni, komutan karşılama, şehit cenazeleri, resmi bayramlar ve benzeri durumlarda ilgili marşları icra etmek.

ordu evleri ve askeri gazinolarda müzikal faaliyetler düzenlemek.

baglı bulundukları bölgelerde, askeri personelin moralini üst düzeyde tutmak için çeşitli aktiviteler planlamak ve uygulamak.

bunlar başlıca görevleridir.

askeri mızıka okulu mezunu astsubaylar, eğitim fakültesi mezunu bir ögretmenden daha iyi bir müzikal eğitim almaktadırlar. bu benim şahsi gözlemlerimden oluşan bir tespit olup, eğitim fakültesi mezunu öğretmenler ıyyykkk anlamına gelmemektedir.

askeri bandolarda bateri, kontrbas, trombon, trompet, kornet, klarinet, obua, fagot, büyük bas, flüt, piyano gibi enstrumanlar bulunur ve bunları çalan rütbeli askerler genelde iyi icracılardır.
eserleri deşifre etmeleri son derece hızlıdır, bu da yeterli bir solfej eğitimi almış olmalarının göstergesidir. bir çok üst düzey klasik parça askeri bandolarca seslendirilmektedir.

askeri bandolar bağlı bulundukları askeri birimlere göre de sınıflara ayrılırlar :

hava kuvvetleri bandosu
deniz kuvvetleri bandosu
jandarma genel komutanlığı bandosu
kara kuvvetleri bandosu

bunların içerisinde hava ve deniz kuvvetleri bandoları caz müziğinde, kara kuvvetleri bandosu klasik müzikte, jandarma genel komutanlığı bandosu ise kareografi alanında iddialıdır.

1 5 1