Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-03T15:40:23+02:00
Cetvel Makas Pergel Maket Bıçağı Kalem Çivi Kalem Tıraş Zımpara AVO metre Silikon Tabancası Pet şişe (1.5 lt) Emaye Bakır Tel (Yaklaşık 120m) Kalın Kontrplak,yonga (14*25*2 cm) yada kereste (1*6cm). 4 adet Toprak disk mıknatıslar (Rare earth disk magnets 2-2.5 cm) Kare Dübeller (2 adet 30 cm ve 1 adet 20 cm uzunluğunda) Yuvarlak ahşap dübel (6mm veya 1/4″ 30 cm uzunluğunda). LED diyot 5mm Contalar 4 adet (R=3cm) Ağaç Vidaları (#8, 5/8″) Vida (25 mm veya 7/8″) Karton (20*60 cm tercihen oluklu) Beyaz Tutkal (Küçük Boy)

 

Taban tahtamıza (14cm*25cm) şekilde görüldüğü gibi 6 cm yarı çapında bir daire çiziyoruz. Daha sonra daire merkezinden 8 cm uzaklıkta ayaklık yapacağımız yerleri işaretliyoruz.

Arkadaşlar bu tür projelerin çalışmamasının en önemli nedeni bobin kısımlarının yanlış hazırlanmasından kaynaklanmaktadır. 
Bobin hazırlamak çin gerekli araçlar: Pense,zımpara,makas, dijital voltmetre. 
Malzemeler: Emaye bakır tel (28 Gage 100m), Oluklu mukavva,elektrik bandı. 
Mukavva kartonu 3 cm genişliğinde yaklaşık 20 cm uzunluğunda olmalıdır. Her biri 4 cm uzunluğunda 8 adet bant kesiyoruz.

 

1 5 1
2013-01-03T15:40:30+02:00

Elektrik zamlarından sonra gitgide önem kazanan alternatif enerji çeşitlerinden birisi olan rüzgar enerjisini elektriğe çevirmek için gerekli bir rüzgar türbini yapımı bu sitede güzel ve detaylı bir şekilde anlatılmış. Ama ingilizce olan sitedeki projenin özetini burada yayınlamayı uygun gördük, orijinal sitesinden daha detaylı olarak projeyi takip edebilirsiniz.

Gerekenler aşağıdaki resimdeki gibi;


+ 1 adet 260VDC - 5A motor
+ Uygun ölçülerde üçgen metal plaka,
+ 1 adet pvc borudan aşağıda anlatılan gibi kesilmiş olan 3 adet pervane ucu,
+ yeterli sayıda civata, vida
+ yerden yükseklik kazandırmak için dayanıklı bir direk (size kalmış, ağaç, metal olabilir)
+ Motoru rüzgar yönünde döndürmeyi sağlamak için bilyalı bir döner sistem.


Önce pervanenin uçlarını oluşturmak için bir adet 50 cm uzunluğunda 18 cm genişliğinde pvc boruyu diklemesine resimdeki gibi 3 parçaya ayırıyoruz.


Sonra ayırdığımız bu 3 parçayı aşağıdaki gibi kesiyoruz.


Herbir parça aşağıdakine benzemeli
Sonrasında ise bu pervane parçalarını üçgen metal plakaya monte ediyoruz.Bu üçgen plakayıda uygun bir mil, civata yardımıyla güç üretecek motora monte ediyoruz.

Türbinin rüzgarın yönüne göre dönmesi için arka kısmına bir kuyruk parçası eklenmesi gerekmekte. Bunun için önce motoru metal bir kare progfil e aşağıdaki gibi monte ediyoruz. Burada hafif olması açısından portatif rafların yapımında kullanılan delikli L profiller de kullanılabilir.


Daha sonra üstteki resimdeki gibi motorun yatay eksende dönme hareketini sağlayacak olan bilyalı bir döner sistem üzerine monte ediyoruz. Burada bisikletin göbeğinden yada tekerleklerin göbek kısmındaki parçaları da kullanabiliriz.Motorumuzu hava şartlarından korumamız gerekiyor, bunun için de yine bir pvc yani plastikten yapılma bir boru kullanabiliriz. Bu borunun içerisine motorumuzu monte edip yağmur ve güneşten koruyabiliriz. Fakat motor enerji üretirken ısınma sorunu olabilir, (özellikle bağlantı noktalarında) Bunun için havalandırma için delikler bırakmakta fayda var.Rüzgar Türbinimiz hazır gibi,


Testlerden sonra oluşturacağımız depo, doğrultucu, düzenleyici sistemlerden elektriği geçirerek kullanabiliriz.

Bu arada bu sistemin gücünden bahsetmekte fayda var.
60 cm kanat uzunluğunda ve 18 km/saat rüzgar hızında üretilen güç 65 W,
120cm kanat uzunluğunda ve 18 km/saat rüzgar hızında üretilen güç 256 W,
120cm kanat uzunluğunda ve 36 km/saaat rüzgar hızında üretilen güç 2051 W,

Fakat bunlar kanatlarla yapılan teorik hesaplar, limitler dahilinde bu teorik hesaplarda bulduğumuz değerlerin ancak %60 ına yakını kullanılabiliyor, bu da ;
120cm kanat uzunluğunda ve 36 km/saat rüzgar hızında üretilen gücün 1215W olmasını sağlar.

 

 

 

 

İŞİNİ GÖRÜR HERHALDE . :)))

1 5 1