Cevaplar

2013-01-03T16:10:08+02:00

belli bir plana göre ve tertipli düzenli çalışmaya verimli çalısma denir :D 

0
2013-01-03T16:10:31+02:00

ÜNLÜK ÇALIŞMA PROGRAMI O gün öğrenilen konuların tekrarı ve test çözümü, ödevlerin tamamlanması, bir gün sonra işlenecek konuların ön hazırlığını içermelidir.Öyleyse program zamanı etkin şekilde kullanmanızı, neyi, nerede başlayacağınıza karar vermenizi, bilgilerinizi ne kadar özümsediğinizi görmenizi, ne zaman dinlenip ne zaman çalışacağınıza karar vermenizi, geleceğinize bir adım daha yaklaşmanızı kolaylaştıran çok önemli bir araçtır. 

PLANLI ÇALIŞMA ALIŞKANLIĞI! Her işe daha rahat zaman ayırmanızı ve yapmak istediğiniz şeyleri daha huzurlu yapmanızı sağlar.! Hangi dersi çalışacağınıza karar vermemekten dolayı zaman kaybetmenizi bir dersi bırakıp diğerine geçmenizi önler.! Her derse yeterince zaman ayırmanın ve çalışmanın verdiği bir güven sağlar.! Günü gününe çalışmak, sınav öncesi çalışma süresini kısaltır, sınav paniğini önler ve çalışma verimini yükseltir.! Öğrenilecek konunun kısa bir zamana sıkıştırılması yerine, uzun zamana yayılarak daha kalıcı ve etkili olmasını sağlar.! Anne-babanız ile aranızda ders çalışma konusunda çıkabilecek anlaşmazlıkları önler.! Bilinçli bir plan yapmanız, derse kendinizi daha kolay vermenizi sağlar. 

YANLIŞ ÇALIŞMA DAVRANIŞLARI 

Yatarak-Uzanarak Çalışma Çalışmadan verim alabilmek için motive olmak ve dikkati yoğunlaştırmak gereklidir. Çalışmaların çalışma masasında yapılması dikkatinizi toplamanıza yardımcı olur. Yatarak veya uzanarak bir materyali okumaya başladıktan bir süre sonra gevşemeye başlarsınız ve dikkatiniz dağılır. Bu şekilde gazete, roman, dergi okunabilir. Ancak öğrenme kompleks bir olaydır ve yalnızca okumak öğrenme için yeterli değildir. Bu nedenle çalışmalarınızı mutlaka çalışma masanızda ve sandalyenizde yapmalısınız. 

Gürültülü Ortamda Çalışma Müzik dinlenen, radyo veya televizyonun açık bulunduğu veya çevreden çok fazla gürültünün geldiği bir ortamda ders çalışmak çalışmadan alınacak verimi düşürür. Öğrenmenin en önemli koşulu dikkattir. Bu tür ortamlarda ise dikkati derse yoğunlaştırmak çok güçtür. Ders çalışmak için gerekli olan dikkatin müzikle bölüşüldüğü durumlarda, ders çalışmak için ayrılan zamandan yeterince yararlanmak mümkün olmamaktadır. 

Dağınık Ortamda Çalışma Çalışma odanızın havadar, masanızın temiz ve düzenli olması çalışma veriminizi yükseltecektir. Çalışma masanızın üzerini çalışmaya başlamadan önce toparlar ve sadece çalışacağınız ders ile ilgili materyali bırakırsanız çalışma sırasında dikkatiniz dağılmaz. Yalnızca dersle ilgilenebilirsiniz.  

ERİMLİ ÇALIŞMAYI ENGELLEYEN TUZAKLAR
(Lütfen azaltmaya çalışın!) 

& Gözlerini yapamadıklarınıza çevirmek

& Müzik eşliğinde çalışmak

& Zorlanılan derslerin dışlanması

& Aşırı kaygı (güvensizlik)

& Yatarak (uzanarak) çalışmak,

& Çalışma anında hayallere dalmak,

& Çalışma anında hayallere dalmak,

& Uzayıp giden telefon konuşmaları yapmak,

& Motivasyon noksanlığı, isteksizlik.

& Günlük ayrıntılara boğulmak,

& Çalışmayı tamamlamadan bırakmak,

& Amaçların özelliklerin belirlenmesi,

& Arkadaşlara “hayır! diyememek,

& Televizyona takılıp kalmak,

& Dersler, konular hakkında yetersiz bilgi sahibi olmak,

& Düzenli tekrarlar yapmamak

& Plansız programsız çalışmak,

& Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak,

& Zamanı denetleyememek,

& Çevrenizin sizden beklentilerinin yüksek olması,

& Sınav bilgi ve tekniklerini yeterince bilmemek,

& Çalışma anında uygun dinlenme aralıklarını vermemek,

& Yanlışlardan ders almamak, noksanları gidermemek,

& Çözümlenemeyen ailevi veya kişisel sorunlar içinde boğulmak,

0