Cevaplar

2013-01-03T16:30:11+02:00

 

KİTABIN ÖZETİ

 

Karanlık ladin ağaçları ormanı, donmuş nehrin her iki yakasında yer alıyordu. Arazi öylesine cansız, ıssız ve soğuktu ki hüzün kelimesi bile onu tanımlamada yetersiz kalıyordu. Sessizlik her yanı sarmıştı.

 

Ama yine de bu uzak yabani topraklarda dirençli bir yaşam vardı. Görünümleriyle kurttan farksız bir köpek sürüsü donmuş nehir boyunca ilerliyordu. Hayvanların sık tüylü postları buz tutmuştu. Solukları havayla karışınca buharlaşıyor, sonra incecik buz taneciklerine dönüşüp tüylerine yapışıyordu. Deri koşumları, yine deri kayışlarla peşleri sıra sürükledikleri bir kızağa bağlanmıştı.Yüz Temel Eser Özetleri, Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

 

Gece olunca köpeklerlerden biri kaybolur. Günden güne de kabolmaları devam etmektedir. Sahiplerinden Bill kurt sürüsünü ürkütmek ve hıncını onlardan almak için onları vurmaya kara verir. Ama bu onun sonu olur.

Daha sonra dişi kurt ve diğer sürünün üyeleri başka bir kızak grubunun geldiğini fark edince onların peşini bırakırlar. Sürünün diğer üyeleriden olan Tek göz ve Genç kurt dişi kurtla birlikte olabilmek için bir mücadeleye girişirler. Bu mücadeleyi Tek göz kazanır. Dişi kurtla birlikte dört adet yavruları olur. Yavru kurt mağradan çıkmadığı ve dünyayı tanımadığı için çok toydur. Ama daha sonra mağradan çıkar ve tehlikeli dünyayı kendi gözleriyle görür. Kıtlık zamanı vaşak yavrularını yerler fakat annesiyle dişi kurt ve beyaz diş dövüşmek durumunda kalırlar. Bu dövüşü vaşak hayatını kaybederek öder. Bu olaydan sonra ise dişi kurt’un yani “kishe”nin sahipleri gelir ve beyaz dişi ve annesini kamplarına götürürler. Beyaz diş günden güne daha vahşileşir ve Lip lip’in ve kamptaki diğer köpeklerin öfkesini üstüne çeker. Bunun sebebi ise babsının bir kurt olmasıdır. Kampta gün geçtikçe Beyaz diş’in ünü git gide yayılır. Yalnız bu ün kötü bir ündür. Çadırlardan balık, et vb gibi yiyecekleri çalar, diğer köpeklerle boğuşur, oları kimi zaman öldüresiye döver. Kampta beliren kıtlıklerda kampı terk eder ve kıtlık bitene kadar oraya uğramaz. Böyle yapmasının nedeni ise kaptaki insanların aç kalınca köpekleri de yemeleridir. Bir gün Beyaz Diş ile Kishe ayrılmak zorunda kalırlar. Beyaz Diş annesinin ardından gitmeye kalkar ama sahibi Gri Kunduz gitmesine izin vermez. Daha sonra ise Gri Kunduz elindeki malzemeleri satmak için kuzey ülkesine gider ve yanında Beyaz Diş de vardır.

Kuzey ülkesi sınılı yaz aylarında altın arayıcılarının gözde yerlerinden biri olmuştur. Buraya yüzlerce altın arayıcısı gelir. Bu umt ülkesin de Gri Kunduz elindeki malları satarak iyi bir gelir elde eder. Beyaz Diş orada da rahat durmaz. Alltın aramaya gelen kişilerin narin, zayıf, korkak köpeklerine derslerini verir. Beyaz Diş’in bu durumunu gören kuyzey ülkesinin yerlilerinden Güzel Smith bu halini Gri Kunduz’a onu kendisine satması için konuşur. Gri Kunduzun karalı tutumu karşısında ise taktik değiştirerek Gri Kunduz’a içki verir ve onu alıştırır. Bir aya kalmadan Güzel Smith Gri Kunduz’un elinde ne varsa ne yoksa hepsini alır ve verdiği içkilerin parasına karşılık Beyaz Diş’I ister. Mecburen Gri Kunduz bu isteği yerine getirmek zorunda kalır.

 

Beyaz Diş Güzel Smith’i ilk gördüğünden beri hiç hoşlanmamaktadır. Üç defa kaçma girişiminde bulunur ama yine Güzel Smith kaçan köpeği Gri Kunduzdan tekrar alır. Bu arada da öfkesi ve diğer canlılara karşı olan düşmanlığı giderek artar. Eski sahibini kendisini verdiği için ona karşı nefret duyuyordur. Yeni sahibi ise onu günden güne daha da kızdırır ve onu köpek dövüşlerine çıkarır.

 

Beyaz Diş karşısına çıkan bütün rakiplerini teker teker öldürür. Dövüşlerde başka şansıda yoktur. Sadece yenen hayatta kalır diğerinin ise oradan ölüsü çıkar. Beyaz Diş yine bir dövüşte yalnız bu seferki zorlu bir rakip olan bir doberman cinsi köpekle dövüşür ve bu köpek onu gafil avlar. Doberman Beyaz Diş’in can alıcı bölgesi olan boğazını kapar. Beyaz Diş ne yaptıysa onun elinden kurtulamaz. O civardan geçmekte olan kızaklı iki kişi Beyaz Diş’in yardımına koşarlar. Onu sahibinden az bir para karşılığı zorla alırlar. Güzel Smith Beyaz Diş’i vermeyi ilk başta kabul etmese de sonunda razı olur ve onu satar.

 

Beyaz Diş yeni sahibi olan Scott’i ilk başta kabul etmez. Kendisini cezalandırmalarını bekler. Halbuki Scott Beyaz Diş’in bu haliyle yaşayıp yaşamayacağını düşünür çünkü Beyaz Diş fazla hırpalanmış, boğazında yarası vardır. Buna rağmen Beyaz Dişyaşamayı başarır ve yeni sahibinin sevgisi sayesinde yavaş yavaş uysallaşmaya başlar. Beyaz Diş sahibinin evini koruyup gözetlerken sahibi ise onun bakımını üstlenmiştir.

 

Gün gelir Scott işi gereği Kaliforniya’ya ailesinin yanına gitmeye karar verir. Ama Beyaz Diş sahibinin ilk gitme girişiminden tecrübe alarak onun kendisini tekrar terk edeceğini sezer. İstediği gibi sahibiyle birlikte ailesinin yanına gider. Oradaki kurallara çabuk alışır. Diğer köpeklerle kavga etmez, tavukları yemez, başka issanlara saldırmaz, eğer hırsız değillerse tabii.

 

Haberlerde Scott’ın babasının mahkum ettiği bir katil hapisten kaçar ve zanlı Scott’ın evine girer. Ev halkı o gece büyük bir gürültü ve iki el silah sesiyle uyanırlar. Salona girip baktıklarında Beyaz Diş’in yaralı olarak yattığını katilin ise boylu boyunca kanlar içinde yere serili bulurlar. Beyaz Diş’i hemen veterinere götürürler. Doktor ameliyata alınması gerektiğini fakat bu durumda ameliyat iyi geçse dahi yaşayamayacağı kanısındadır. Lakin Beyaz Diş’in yaşama gücü bu vahim durumunda devreye girerek onun hayatta kalmasını sağlar ve eşi olan kangal köpek ve yavruları ile birlikte olayların yorgunluğu yüzünden güneşin ılıklığında derin bir uykuya dalar.

 

KİTABIN ANAFİKRİ

 

Hayattaki zorluklara karşı ne olursa olsun elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerektiğini ayrıca doğadaki her canlının vahşiş bile olsa sevgiye muhtaç olduğunu aşılamaktadır.

 

 

 

1 5 1
2013-01-03T16:31:46+02:00

Beyaz Diş (1909) Jack London'un bir romanı. Roman ilk kez seri halinde, 1906 mayısından, ekimine kadar The Outing Magazine adlı dergide yayınlanmıştır. Kitap birçok dile çevrilmiş ve birçok yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Özet;

Batıda ıssız bir ormanda Bill ve Henry adında iki insan yaşam savaşı veriyordur. Yanlarında zengin bir adamın cesedinin bulunduğu bir tabut vardır. Kızaklarını 6 köpek çekiyordur.

Gece olunca Şişko ve diğer köpekler aç kurtlara yem olmaya başlar. Kurt sürüsünden dişi olanı bu köpeklerin dikkatini çekiyor, onları tuzağa düşürüyordur. Bill bu kaybolmalara daha fazla dayanamayıp kurt sürüsünü öldürmek için ormanın derinlerine gider ama başarısız olur ve orada can verir. Henry kendini korumak için ateş yakar ve içine girer. Ateş sönmeye başlasa da başka kızaklı adamlar geldiği için dişi kurt ve sürüsü kaçar. Ancak açlıktan dolayı bu yolu gitmek vakit geçtikçe zorlaşır. Sonunda sadece dişi kurt, Tek Göz ve genç kurt kalır.

Tek Göz ve genç kurt dişi kurtla birlikte olabilmek için öldüresiye kavga ederler. Bu mücadeleyi Tek Göz kazanır. Dişi kurtla beş yavru yaparlar. Ancak kıtlık döneminden dolayı sadece bir tanesi hayatta kalır. Bu yavru kurt mağaranın dışındaki olayları hep merak etmektedir. Bu arada Tek Göz bir kavgaya yenik düşer ve ölür. İlk başta yavru, annesinin sözünden çıkmaz ama daha sonra mağaradan çıkar ve avlanmaya başlar. Kıtlık zamanı tekrar gelince annesi sonunda güçlü bir vaşakla dövüşür ve vaşağın yavrusunu yemek amacıyla mağaraya getirir. Ancak vaşağın annesi olayın peşini bırakmayarak onların mağarasında gelir ve saldırır fakat ana kurt ve yavru kurt el ele vererek onu yener. Onlar yine ormanda avlanırken dişi kurt’un, insanların ona taktığı ismiyle Kichie’nin sahibi Gri Kunduz gelir. Onu ve dişleri beyaz olduğu için Beyaz Diş adını taktıkları yavru kurdu yaşam alanlarına götürürler. Beyaz Diş oraların en güçlüsü sayılan Lip-lip adındaki köpekle düşmanlık kurar. Beyaz Diş onunla ve diğer köpeklerle kavga etmekten gittikçe vahşileşir ve hırçınlaşır. Çadırlardan yiyecekleri yürütür, köpeklerle hep kavga eder. Bir gün orayı öldürücü bir kıtlık sarar. Beyaz Diş, açlıktan gözü dönmüş insanlar diğer köpeklere yaptığı gibi onu da yemesin diye ormana kaçar. Kurt olduğu için orman hayatına alışıktır. Kıtlık bitince kampa geri döner.

Bir gün sahibi Gri Kunduz Kiche’yi başkasına satar. Yeni sahibi Kichie’yi bir sandala bindirerek götürmeye başlar. Beyaz Diş onun arkasından denize girer. Sahibi Gri Kunduz da Beyaz Diş’İn peşinden gider. Sonunda Beyaz Diş’i yakalar ve öldüresiye döver. Beyaz Diş artık efendisine itaat etmesi gerektiğini kabul eder. Daha sonra Gri Kunduz; Beyaz Diş ve diğer kurtlarla birlikte kuzeye gider. Kuzey ülkesi yaz aylarında paraya ihtiyacı olanlar için çok uygun bir yerdir. Pek çok insan oraya gelip alım-satım yapar. Gri Kunduz elindeki her şeyi satar ve kesesini tıka basa doldurur. Beyaz Diş altın aramaya gelen kişilerin narin, zayıf, korkak köpeklerine sürekli saldırır. Ama bunu sahipleri onun yaptığını anlamasın diye kurnazca bir şekilde yapar. Beyaz Diş’in bu durumunu görünce adına yakışmaz bir şekilde çok çirkin bir adam olan Güzel Smith onu satın almak ister ama Gri Kunduz kabul etmez. Bu durumda Gri Kunduz’u viski bağımlısı yapar ve bu şekilde elindeki her şeye, en sonunda da Beyaz Diş’e sahip olur. Beyaz Diş üç kez kaçmaya kalkışır ama Güzel Smith onu her seferinde yakalar ve okkalı bir şekilde döver. Güzel Smith onu bir kafese hapseder ve orada hep onu kızdıracak şeyler yapar. Beyaz Diş burada artık aklını tamamen kaçırır ve iyice saldırgan bir köpek haline gelir. Sahibinin onu böyle sinirlerdirmesindeki amacı onu köpek dövüşlerine çıkarıp para kazanmak ve bir eğlence oluşturmaktır. Beyaz Diş karşısına çıkan bütün rakiplerini çevikliği ve tecrübeleri sayesinde öldürür. Ancak Cherokee adındaki buldog köpeğiyle olan dövüşte işler ters gider. Cherokee onun boğazını ısırır ve bir daha bırakmaz. Beyaz Diş orada can çekişirken olayı gören Scott ve asistanı Matt, Beyaz Diş’i Cherokee’nin elinden kurtarırlar ve Güzel Smith’ten tehdit yoluyla alırlar.

Beyaz Diş, Scott ona sevecen davrandığı için ilk başta şaşırır ve çelişki yaşar çünkü daha önceki sahipleri Güzel Smith ve Gri Kunduz ona hep zulmetmiştir. Beyaz Diş ilk başta tuhaf bulduğu, hatta yadırgadığı sevgiyi zamanla benimser ve sahibine kötülük etmek isteyenler dışında kimseye saldırgan davranmaz olur.

Bir gün Scott Kaliforniya’ya ailesinin yanına gitmek zorunda kalır. Ama Beyaz Diş’i oradaki hayata uyum sağlayamayacağı gerekçesiyle götürmez. Fakat Beyaz Diş onun yokluğunda hastalanır ve Scott geri döner ve bu sefer onu da alarak ailesinin yanına gider. Zamanla Beyaz Diş oradaki kurallara ayak uydurmasını öğrenir.Sonra collie sahibinin at bindiği bir günde beyaz dişe cilve yapar onu ayartır.

Scott’ın babasının hapse attığı bir katil hapisten kaçar ve Scott’ın evine girer. Ev halkı o gece büyük bir gürültü ve iki el silah sesiyle uyanırlar. Salona girip baktıklarında Beyaz Diş’in yaralı olarak yattığını katilin ise boylu boyunca kanlar içinde yere serili durduğunu görürler. Beyaz Diş’i hemen veterinere götürürler. Doktor onu ameliyata alır ancak yine de yaşayamayacağından emindir. Yine de Beyaz Diş yaşam gücü sayesinde hayatta kalır. Evinden çıkdığında collie yavrularını görür yanaşmak ister collie engeller bir kadın köpeği tutunca yavrular babasının yanında oyun oynamaya başlar.

1 4 1