Cevaplar

2013-01-03T18:05:19+02:00
Ayak bileği fazla şişmeden ayakkabıyı çıkartın. Yaralıyı oturtup, ayağı dinlendirin. Ayağı destekleyerek, burkulan bölgeye soğuk uygulayın. Buz torbası ya da beze sarılı buz uygulayabilirsiniz. 10-15 dakikalık periyodlar halinde soğuk uygulamak bölgedeki iç kanamayı azaltacaktır. Buzu doğrudan burkulan bölgeye temas ettirmeyin. Yaralının acısının artmasına neden olur. Burkulan bölgeyi elastik bandajla ya da bandaj yoksa gazlı bezle sarın. Bölgenin desteklenmesi acıyı hafifletir. Bileği yukarı kaldırın. Burkulan bileğin rahat ve kalp hizasında duracağı bir pozisyon şişliği azaltır.
1 3 1
2013-01-03T18:05:56+02:00

İlk yardım, Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları

Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak, Hasta ya da yaralının durumunun kötüleşmesini engellemek, İyileştirmeyi kolaylaştırmak. Burkulmalar [değiştir]

Burkulma: Burkulma; eklem yüzeylerinin anlık olarak ayrılmasıdır.

Burkulmalarda ilk yardım

Sıkıştırıcı bir bandajla burkulan eklem, dolaşımı engellemeyecek şekilde tespit edilir. Şişliği azaltmak için bölge yukarı kaldırılır. Soğuk uygulama yapılır. Hareket ettirilmez. Uzun süre geçmiyorsa, tıbbi yardım sağlanır.
2 4 2