Cevaplar

2013-01-03T18:29:30+02:00

Sonucu daha çok matematiksel işleme dayanan olasılık çeşididir. İsminden biraz hissetmiştik dediğinizi duyar gibi oluyorum ve haklısınız aynı zamanda…

  Bir örnekle anlamaya çalışalım…
  Örnek: Hilesiz bir zar havaya atılıyor. Zarın üst yüzünde 4 gelme olasılığını hesaplayalım.
  Çözüm: Evrensel kümemiz E olsun E={1,2,3,4,5,6} şeklindedir. İstediğimiz sonuçların kümesini B ile gösterelim B={4} şeklindedir. Şimdi sıra olasılıkta O(4)=  =1/6 buluruz.   İşte bu yaptığımız işlem teorik olasılığa bir örnektir.   Biz burada elimize zar alıp atmayı deneseydik veya iki arkadaş farklı zarlarla bu sonucu bulmaya çalışsaydık. Devam edelim…  
2) Deneysel Olasılık: Deney yaparak yapılan olasılık bulma işlemine de deneysel olasılık diyeceğiz. Örnek verelim…
  Örnek: Ahmet hilesiz bir zarı havaya atıyor. Zarın üst yüzüne 4 gelmesi olasılığını hesaplamak istiyor. 
  Çözüm: Bu işlemi deneyle yapıyor yani zarı 10 kez havaya atıyor ve üst yüzüne gelen sayıları kaydediyor.   E={1,1,2,3,4,4,4,5,5,6} şeklinde sonuçlarını kaydediyor. B= {4} fakat s(B)=3 şeklinde olur.
  O(B)=      =3/10 şeklinde olasılık hesaplanır.                  Burada aynı soru olmasına rağmen teorik olasılıkta bulduğumuz sonuçla bu sonucun farklı olduğuna dikkat edelim…   3) Öznel Olasılık: Sonucu kişiden kişiye değişen olasılığa öznel olasılık denir.   Örnek: Göktuğ ve Sinem hilesiz bir zarı havaya atıyor. Zarın üst yüzüne 4 gelmesi olasılığını hesaplamak istiyorlar.

Çözüm: Burada Göktuğ birinci örneğimizdeki gibi E={1,2,3,4,5,6} şeklindedir. B={4} şeklindedir.   Şimdi sıra olasılıkta O(4)= 1/6 buluyor. Yaklaşık % 17..

Sinem ise;

E={1,2,3,4,4,5} şeklinde deney sonuçlarını kaydediyor. B= {4} fakat s(B)=2 şeklinde olur.     O(B)= =2/6 şeklinde olasılığı hesaplıyor.   Yaklaşık %35   Gördüğümüz gibi bulunan sonuçlar farklıdır çünkü sonuca gidilen yöntemler farklıdır birincisi teorik olasılık ikincisi ise deneysel olasılıktır. Burada birini %17 diğerinin %35 bulması sonucun kişiden kişiye değiştiğini göstermektedir. Buda öznel olasılığı ifade eder.

0