Cevaplar

2013-01-03T18:53:03+02:00

atomu  demokritos bulmuştur...hücre ise atoma göre daha büyüktür.çünkü atomlar renksiz yapısızdr.hücre ise atomdan büyütü

2 2 2
En İyi Cevap!
2013-01-03T19:07:26+02:00

Atom daha büyük.

Çünkü atomlar, bir çok hücrenin bir araya gelmesi ile oluşurlar.

Hücrelerin bir araya gelmesi ile oluşan bu atomların bazılarına organizma, bazılarına da madde adı verilir. Çok özel durumlarda ise cisim de dendiği görülmüştür. Cisimler, madde hücrelerinin tek tek işlenmesi ile oluşan şekilli organizma maddeleridirler ve bununla ilgilenen bilim dalına da nanoteknoloji denir.

Bir organizmalardaki hücrelerin her biri aynı anda bölünmeye kalkarsa organizma patlar ve hem kendisine hem de etrafındakilere zarar verir. Örneğin 1945 yılında Japonya’nın Hiroşima kentinde gerçekleşen benzeri bir patlamada bir çok insan hayatını kaybetmiştir ve ortaya saçılan kötü niyetli hücreler sonraki nesillerin çeşitli hastalıklara sahip olmasına neden olmuştur (bütün bu kötü niyetli hücreler Amerika devleti tarafından bir araya getirilmiştir ve bu yüzden kimse Amerika’yı sevmez).

Ayrıca hücreler canlı oldukları için, haliyle zaman içerisinde ölürler (çünkü Allah her canlının ölümü tatmasını istemiştir, sebebi henüz bilinmese de herkes riayet eder görünmektedir). Eh, maddenin en küçük yapı taşı da hücre olduğu için, zaman içerisinde ölen hücreler yavaş yavaş maddenin de ölümüne sebep olurlar (mesela demirin üzerinde biriken ve halk arasında ‘pas’ olarak bilinen şey aslında üst üste yığılmış ölü demir hücreleridir). İnsanlık maddenin bu bozulma ve nihayetinde ölüm durumunu termodinamiğin ikinci yasası ile açıklamaya çalışmıştır fakat büyük Türk düşünürü Adnan hoca bunun yanıtını Kur’an içerisinde bulmuş ve bilim dünyasını şaşkına çevirmiştir. Şimdi orada burada konferanslar vermekte, hücrelerine tüm dünyayı gezdirmektedir (hücrelerini gezdirirsen sıkılmazlar ve sıkılmayınca da geç ölürler, bu yüzden kuyruklu yıldızlardaki hücreler hiç ölmezler, bildiğin gibi kuyruklu yıldızlar o gezegen senin bu gezegen benim dolaşan gök cisimleridir Hasan’cığım).

Ayrıca bazen olağanüstü sayıda hücre bir araya gelip gezegen dediğimiz gök cisimlerini oluştururlar. Bu kontrolsüz bir arada olma durumu sonucu oluşan bu gök cisimlerine kainatın tümörleri de denir ve hem doktorlar hem de Allah onların yok olmalarını ister (çünkü tümörler zararlıdırlar). Gezegenlerdeki hücreler ise Allah -ve biraz da doktor- korkusu nedeni ile bir arada olmak ister birbirlerine sıkı sıkıya tutunurlar. Birbirlerini o kadar sıkı tutarlar ki bu bir arada olma isteği diğer gezegenleri bile etkiler ve bu durum kainatta bir denge oluşturur (sırf bu denge sayesinde mesela Ay düşüp dünyaya çarpmaz, ya da uzaklaşıp gitmez). Fizikçiler bir çok yol denese de bu çekim kuvvetlerini anlayamamışlardır, bunun asıl sebebi Allah korkusudur.

Bir diğer bilgi de şudur: eskiden maddenin en küçük yapı taşı olan hücrenin bölünemeyeceğine dair bir görüş hakimdi. Fakat Atatürk, bu görüşün yanlış olduğunu ve hücrelerin bölünebildiklerini buldu. Hem bu yüzden hem de yaptığı diğer harika şeyler sebebiyle kalbimizde yaşıyor.

 

3 3 3