Cevaplar

2013-01-03T20:04:27+02:00

Estetik, guzellik ve zevkle ugrasan bir felsefe dalidir. Kapsami genistir ama, son yillarda daha cok her turlu sanat ve dogal guzelliklerin manifestasyonu ile ilgili calismalarla ilgilenen bir felsefe ekolu olarak temayuz etmistir.. 
Estetizm ise, sanatin yalniz guzelliginden dolayi var olmasi gerektigini savunan bir doktrindir. 


4 2 4
2013-01-03T20:05:39+02:00

Estetik: Felsefenin doğrudan doğruya, sanat, sanat eseri, sanat objesi, sanat eseri sanatçı bağlantısı vb. gibi problemlerle uğraşan bunlara yeni bir yorum getiren disiplin dalıdır.

Sanat: Sanat için tek bir tanım vermek imkânsızdır. Felsefeciler, tarihçiler, sanatçı veya estetik bilimi ile uğraşanlar değişik tanımlar yapmışlardır. Ünlü sanat tarihçisi Herbert Read sanat “Güzellik duygusunun maddeye yansımasıdır” der. Benette Groce “Sanat bir anlatım aracıdır. Ve temeli sezgiye dayanır” der. Tolstoy ise “sanat sanatçının duygularını dile getirmesidir” diye tarif eder. Genel tarif ise şöyledir. “insan duygu ve düşüncelerinin ahenkli veya uyumlu bir şekilde işe aktarılmasıdır. Bu işe aktarmak mutlaka güzelin olması zorunlu değildir. Ayrıca sanat eseri yapıldığı dönemin maddi ve manevi durumuna göre değerlendirilir.

2 5 2