Cevaplar

2013-01-03T20:38:25+02:00

Atmosfer, yeryüzünden başlar ve takriben 3200 km yüksekliğe sahiptir. Üst seviyesi kesin olarak sınırlandırılamamaktadır. Bir hava deryası altında yaşamaktayız. Havanın yoğunluğu ilk 100 kilometrede daha fazladır. Yukarılarda ise hafif 
gaz tabakaları vardır. Havanın yoğunluğunun yükseklikle değiştiğini ilk defa keşfeden, İslam alimlerinden
İbn-i Heysem'dir (965-1038).

Atmosfer, canlıların yaşaması için gerekli 


oksijen


karbondioksit ve 


azot kaynaklarını geniş ölçüde sağlar. Hayatın devamı için suyu temin eder. Endüstrinin ve canlı organizmaların artıklarını yok eder. 


Fotosentez için lüzumlu güneş ışınını geçirir. Aynı zamanda öldürücü 


ultraviyole ışınlarından ve kozmik ışınlardan, uzaydan yağan
meteorlardan, dünyayı korur. Haberleşme için de gereklidir. Sesi ve elektromagnetik (ışık ve radyo) dalgalarını iletir ve atmosferin üst kısmında elektriği ileten bir tabaka, radyo dalgalarını yansıtır. Böylece ufkun sınırının ötesinde haberleşmeyi ve hava araçlarının uçuşunu özel durumlar hariç mümkün kılar.


Güneş enerjisi dünyaya geldikçe, atmosferin değişik hareketlerini devam ettirir. Dünya üzerinde yüzlerce km yüksekte yörüngede dönen hava uydularından, çalkantılı havayı belirten, karmaşık ve devamlı değişken bulut yapıları gözlenebilir. Bulutların bir kısmı kilometrelerce uzakta, bir kısmı daha yakın, bazıları basit yapılı, bazıları da daha teferruatlı yapıdadır.

0