Cevaplar

2013-01-03T20:46:03+02:00

İsrafın zararları, israf edenlerin şeytana, Firavun’a ve Hazret-i Lut’un kötü kavmine benzetilmesi ve Allahü teâlânın bunları sevmemesi ve bunlara sefih demesi ve ahirette azap çekmeleri, dünyada aşağı, muhtaç duruma düşmeleri ve pişman olmalarıdır.

İsrafın kötü olmasının birinci sebebi, malın kıymetli olmasıdır. Mal, Allahü teâlânın verdiği bir nimettir. Ahireti kazanmak, mal ile olur. Dünya ve ahiret, mal ile intizam bulur, rahat olur. Hac, cihad sevabı mal ile kazanılırBedenin sıhhat, kuvvet bulması, mal ile olur. Başkasına muhtaç olmaktan insanı koruyan maldır. Sadaka vermek, akrabayı dolaşmak, fakirlerin imdadına yetişmek mal ile olur. Mescitler, okullar, hastaneler, yollar, çeşmeler, köprüler yaparak insanlara hizmet de mal ile olur

1 5 1
2013-01-03T21:06:41+02:00

Dünya’da besin kaynakları giderek azalmaktadır. Türkiye’de ise yemek ve ekmek israfına bağlı olarak besinlerimiz tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Öncelikle gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakabilmek ve onların gelecekte de besin gereksinimlerini karşılayabilmek için besin israfını azaltmaktan başka yol görünmemektedir. Besinlerin önemli bir bölümü de pansiyonlu yatılı okullarda israf edildiği için besin israfını önlemeye öncelikle basit önlemlerle yatılı okullarda başlanılması gerekmektedir.

 

1 5 1