Cevaplar

2013-01-03T23:14:46+02:00

Budama asmada vejetatif gelişme ile generatif gelişme arasıdaki dengeyi kurmayı sağlayarak en yüksekkalitede verim ve ürün elde etmek kültürel işlemleri kolaylaştırmak asmaya uygun şekli vermek ve bu şeklin verim dönemi boyunca korunmasını sağlamak çeşide ve büyüme gücüne göre asmada göz bırakmak amacıyla bir yıl önce ürün vermiş dallar ile kurumuş veya şekli bozucu dalların kurallarına göre çıkarılması işlemidir.

1 3 1
2013-01-03T23:16:41+02:00
Bağcılık Bağcılık Nedir? Bağcılıkta Budama Bağcılıkta Budama Yöntemleri 
Budama asmada vejetatif gelişme ile generatif gelişme arasıdaki dengeyi kurmayı sağlayarak en yüksek kalitede verim ve ürün elde etmek kültürel işlemleri kolaylaştırmak asmaya uygun şekli vermek ve bu şeklin verim dönemi boyunca korunmasını sağlamak çeşide ve büyüme gücüne göre asmada göz bırakmak amacıyla bir yıl önce ürün vermiş dallar ile kurumuş veya şekli bozucu dalların kurallarına göre çıkarılması işlemidir.

Budamanın Amaçları:
Asmanın ürün veren organlarının asma üzerinde ve asmalar arasında dengeli şekilde belli bir sayıda dağıtıp yerleştirmek ve bunun uzun süre korunmasını sağlamak Kültürel işlemlerde (toprak işleme ilaçlama hasat) kolaylık sağlamak ve asmaya şekil vermek Asma üzerindeki “yaprak/salkım” oranını dengede tutmaktır.
Budama yapılış zamanına göre; 
Kış budaması Yaz budaması olarak ikiye ayrılır.
Kış Budaması
Kış budaması asmalarda yaprakların dökülmesinden gözlerin sürmesine kadar olan dönemde yapılır. Don tehlikesi olan yerlerde budama daha geç olmayan yerlerde ise daha erken yapılır. Kış budaması sırasında bırakılacak olan dalların tam olgunlaşmış olması gerekir. Dalların iyi olgunlaşması öz bölgesinin dar olmasından bükülünce kırılmasından ve renginin kahverengine dönmüş olmasından anlaşılır. Aynı zamanda bırakılacak olan dallarda herhangi bir hastalık belirtisinin de olmamasına dikkat edilmelidir. Budama yapılırken şekil korunmalıdır. Asmanın yaşlı kısımlarından oluşan obur dallar zorunlu olmadıkça asma üzerinde bırakılmaz. 
Kış budaması sırasında bırakılacak olan dalların uzunluğuna göre;
Kısa budama Uzun budama Karışık budama olarak uygulanabilir.
0