Cevaplar

2013-01-04T15:30:48+02:00

Amerika’lılar ısrarcı bir toplum değildir.  Herhangi bir konuda size teklifte bulunurlar, ancak ısrar etmezler.  Şayet evlerine misafir olursanız, yemek yada içmek istediğiniz birşey olup olmadığını bir kez sorarlar ve aldıkları cevap olumlu değilse üstelemezler.  Sunulan bir ikramı ilk seferinde almak kabalık sayılmaz.

Toplumsal nezaket kurallarına önem verirler. Bir Amerika’li, aynı anda girmeye çalıştığınız kapıyı sizin için açar ve gülümseyerk yol verir.  Yürürken kazara size çarparsa mutlak surette özür diler. Hatta yaninizdan hizli adimlarla yürürse de “excuse me” der.

Kahve alırken, otobüs beklerken yada banka işlemleri için girdiğiniz kuyrukta kimse önünüze geçmez.  Arkanızda yerini alan kişi aynı zamanda aranızda belli bir mesafenin olmasına dikkat eder, sizden de aynı nezaketi göstermenizi bekler.

Ekonomik refahı yakaladığından olsa gerek, politika konuşmaz Amerikalı.

Tüketim toplumu olarak bilinen Amerika’da, orta yaş ve orta gelirli Amerika’lının evinde hala çiçekli duvar kağıdı veya video player’a rastlamak mümkündür.

Metropollerinde, özellikle çok katlı binaların yoğunluk gösterdiği bögelerde komşuluk ilişkisi yoktur.

Genç kuşağına çok önem verir Amerikalılar.  Çocuklar toplumun en önemli fertleridir.

Dini bayramları büyük önem verirler.  Thanksgiving ve Christmas gibi dini bayramlarda aileler bir araya gelmeye özen gösterir.

Özgürlükler ülkesidir Amerika.  Ancak, her gerçek demokraside olduğu gibi, sizin özgürlüğünüz bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde bitecektir.

Verebilecegimiz en guzel tavsiyelerden biri; Amerikan kulturunu oldugu gibi almanizdir.  Yani yargilamadan.  Boylece bu kulturu daha objektif olarak inceleyebilir ve icersinden ‘guzel’ ozelliklerini alabilirsiniz.

alıntı

1 1 1